Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne

Opublikowany: kwi 19, 07:30

15 kwietnia br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 ze zm.), wprowadzającą zmiany w art. 39 i art. 40, w których uregulowane zostały zagadnienia dotyczące ustalania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego przez operatorów telekomunikacyjnych oraz sposoby ich weryfikacji przez Prezesa UKE.

Zmiana przedmiotowej ustawy jest odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej przedstawione w Uzasadnionej opinii skierowanej 29 października 2010 r. do Rzeczypospolitej Polskiej w związku z brakiem zapewnienia właściwej transpozycji dyrektywy 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa), a w szczególności jej art. 8, 16, i 20 oraz dyrektywy 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie), a w szczególności jej art. 8 i 13.

Najważniejsza zmiana wprowadzona przedmiotową ustawą polega na usunięciu przepisów, które pozwalały organowi regulacyjnemu ustalić poziom opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego przy użyciu swoich własnych niesprecyzowanych metod, niezależnie od nałożonego obowiązku wdrożenia systemu księgowania kosztów i pozytywnych wyników kontroli przeprowadzonej przez niezależny organ kompetentny w tym zakresie.

Ponadto usunięto przepisy, zgodnie z którymi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miał możliwość ustalenia poziomu opłat w ramach procedury rozstrzygania sporów.

Jednocześnie wprowadzone zostały przepisy, zgodnie z którymi Prezes UKE będzie zobligowany, w decyzji nakładającej obowiązki:

– kalkulacji uzasadnionych kosztów świadczenia dostępu telekomunikacyjnego zgodnie z zatwierdzonym przez Prezesa UKE opisem kalkulacji kosztów,
– stosowania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego, uwzględniających zwrot uzasadnionych kosztów operatora oraz
– podać metody ustalania opłat, które będzie stosował w celu weryfikacji i ustalenia wysokości opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego lub ich maksymalnego albo minimalnego poziomu.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości