Wiadomości

Sejm przyjął specjalną ustawę stoczniową

Opublikowany: gru 22, 13:33

Przyjęcie specustawy pozwoli na prowadzenie działalności stoczniowej do początku czerwca 2009 roku, oraz na utrzymanie potencjału produkcyjnego. Przyjęcie ustawy gwarantuje również ciągłość wypłat dla pracowników Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa. Specjalna ustawa stwarza pozytywną możliwość naprawy zaniedbań z poprzednich lat i jest znaczącym krokiem w kierunku zakończenia sporów o finansowanie stoczni.

Rozwiązania, które przewiduje ustawa o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego pozwalają na sprzedaż pogrupowanego majątku stoczni, nie obciążonego długami, przy jednoczesnym wykluczeniu ryzyka konieczności zwrotu pomocy publicznej przez inwestora.

Aby harmonogram prac mógł zostać zrealizowany ustawa powinna zacząć obowiązywać od początku nowego roku. Pozwoliłoby to, na przełomie marca i kwietnia 2009 roku, ogłosić pierwszy przetarg na zakup majątku stoczniowego. Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoni też niezależnego obserwatora, który będzie monitorował cały proces. Niezależny obserwator będzie powołany spośród kandydatów uzgodnionych z Komisją Europejską. Obserwator będzie informował o przebiegu procesu również związki zawodowe.

Do czerwca 2009 roku zrealizowany zostanie program ochronny dla pracowników obu stoczni oraz ich spółek, który został ustalony przy współpracy ze związkami zawodowymi. Wartość programu dobrowolnych odejść i programu zwolnień monitorowanych jest szacowana na 400 do 500 mln zł., w zależności od zainteresowania pracowników. Programy te umożliwią m.in. wsparcie pracowników stoczni w uzyskaniu ponownego zatrudnienia oraz możliwości uzyskania dotacji na zakładanie działalności gospodarczej. Program ochronny dla pracowników stoczni pozwoli też na wypłatę wynagrodzeń do końca maja przyszłego roku oraz na spłatę zaległych składek emerytalnych. Odszkodowania dla stoczniowców mają wynosić, w zależności od stażu pracy, od 20 do 60 tys. zł.

Źródło: www.msp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości