Wiadomości

Sejm odrzucił weto prezydenta do nowelizacji ustawy o prokuraturze

Opublikowany: paź 9, 08:44

Posłowie odrzucili weto prezydenta do rządowej ustawy, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz wzmacnia apolityczność prokuratury. Dzisiejsza decyzja parlamentarzystów oznacza, że nowe przepisy będą obowiązywać od 31 marca 2010 r.

Zgodnie z ustawą, prokurator generalny ma być powoływany przez prezydenta na sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Wskażą ich Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem na stanowisko będzie mógł być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Prokurator generalny nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej niezgodnej z urzędem. Dzięki takim rozwiązaniom, prokurator generalny będzie niezależny i apolityczny.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja przewiduje ponadto likwidację Prokuratury Krajowej i powołanie na to miejsce Prokuratury Generalnej. Nowe przepisy zapewniają także rozwiązania umożliwiające skuteczne rozliczanie prokuratora generalnego z wykonywanych przez niego zadań, szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości