Wiadomości

Sąd o neostradzie tp bez usługi telefonicznej

Opublikowany: paź 25, 14:33

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał decyzję nakazującą TP rozdzielenie usługi dostępu do Internetu od świadczenia usługi telefonicznej.

W dniu 22 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłosił wyrok w sprawie ze skargi Telekomunikacji Polskiej S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 marca 2007 r., utrzymującą w mocy wcześniejszą decyzję z dnia 28 grudnia 2006 r., nakazującą Telekomunikacji Polskiej S.A. usunięcie stwierdzonych naruszeń Prawa telekomunikacyjnego w terminie do 15 lutego 2007 r. Naruszenia te polegały na uzależnianiu przez Telekomunikację Polską S.A. zawarcia umowy o świadczenie usługi neostrada tp od świadczenia usługi telefonicznej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Telekomunikacji Polskiej S.A.

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne dostawca usług nie może uzależniać zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług lub nabycia urządzenia u określonego dostawcy.

Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, że nie podziela argumentacji Telekomunikacji Polskiej S.A. o niezgodności art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego z pakietem Dyrektyw Unii Europejskiej o łączności elektronicznej z 2002 r. W ocenie Sądu istnieją podstawy do odwołania się przy dokonywaniu wykładni celowościowej tego przepisu do przepisów unijnych w zakresie ochrony konsumentów.

Odpowiadając na zarzut Telekomunikacji Polskiej S.A., że art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne stanowi obejście nakładania obowiązków regulacyjnych po przeprowadzeniu analizy rynku, Sąd podkreślił, że obowiązki określone w tym artykule dotyczą wszystkich dostawców usług i nie wymagają przeprowadzenia analizy rynkowej. Zdaniem Sądu, wbrew poglądowi Telekomunikacji Polskiej S.A., art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego nie jest także sprzeczny z Konstytucją RP.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt. VI S.A./Wa 890/07

Źródło: www.urtip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości