Wiadomości

Rząd zakończy latem prace nad pakietem ustaw emerytalnych

Opublikowany: lip 22, 07:21

Do końca sierpnia rząd powinien zakończyć prace nad pakietem ustaw emerytalnych, złożonym z ustawy o świadczeniach dla osób wykonujących prace o szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach, ustawy o zakładach emerytalnych oraz ustawy regulującej świadczenia rentowe. – Chcemy być gotowi do wypłat emerytur dla osób pracujących w szczególnych warunkach od stycznia 2008 r., a w przypadku emerytur kapitałowych – od stycznia 2009 r. – zadeklarował wicepremier Przemysław Gosiewski. Szef Międzyresortowego Zespołu ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zespół przyjął projekt emerytur małżeńskich. Wicepremier podkreślił, że rząd dotrzymuje zobowiązań i wywiązuje się z zadania dokończenia reformy emerytalnej. Zaznaczył też, że wprowadzenie emerytur małżeńskich to wyraz idei Polski solidarnej oraz element polityki prorodzinnej rządu.

Ustawa o zakładach emerytalnych ureguluje zasady tworzenia i działania instytucji, które zajmą się wypłatą świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych. Będą to spółki akcyjne o charakterze prywatnym lub publicznym. W tym drugim przypadku ich założycielem będzie minister skarbu państwa. Podmiot, który zechce utworzyć taki zakład, musi m.in. zgromadzić odpowiednio wysoki kapitał zakładowy i otrzymać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność zakładu będzie też stale nadzorowana przez tę Komisję. Rząd chce w ten sposób zagwarantować emerytom bezpieczeństwo wypłat świadczeń i stworzyć warunki do optymalnego wykorzystania powierzonych zakładom środków.

Zakłady będą wypłacać trzy rodzaje świadczeń: indywidualne emerytury dożywotnie, indywidualne emerytury z gwarantowanym okresem czasu 10 lat, co oznacza, że po śmierci emeryta jego świadczenie pobierałaby przez ten okres osoba przez niego upoważniona, oraz emerytury małżeńskie.

�wiadczenie małżeńskie będzie finansowane z kapitału jednego lub dwojga małżonków. Przemysław Gosiewski uważa, że jest to rozwiązanie korzystne dla rodzin, w których jedynym żywicielem rodziny jest mężczyzna, a kobieta nie pracuje zawodowo i zajmuje się domem. Wicepremier przypomniał, że kobieta ma krótszy okres pracy, przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat oraz że średni okres życia kobiet jest dłuższy niż mężczyzn. – Dzięki emeryturze małżeńskiej mężczyzna będzie mógł zapewnić zwiększenie emerytury kobiety – podkreślił Przemysław Gosiewski.

Poinformował też, że obywatele będą mieć całkowitą swobodę w podejmowaniu decyzji o wyborze zakładu emerytalnego oraz o formie wypłacanego świadczenia. Każdy sam zdecyduje, czy będzie otrzymywał świadczenie indywidualne czy małżeńskie. Decyzja będzie jednorazowa i nie będzie można jej zmienić.

Przemysław Gosiewski zapowiedział utworzenie Funduszu Gwarantowanego Emerytur Dożywotnich. Zwiększy się w ten sposób poziom bezpieczeństwa emerytalnego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości