Wiadomości

Rząd wzmacnia kompetencje ministra spraw zagranicznych

Opublikowany: gru 26, 13:05

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po przedostatnim w tym roku posiedzeniu Rady Ministrów przedstawił główne założenia projektu ustawy o rządowym systemie koordynacji spraw związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Zgodnie z przyjętym projektem, Komitet ds. Europejskich zastąpi dotychczasowy Komitet Europejski Rady Ministrów. Równocześnie nastąpi połączenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej – Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, będzie oznaczała, że całość polityki zagranicznej skoncentruje się w jednym urzędzie – Ministerstwie Spraw Zagranicznych – zaznaczył prezes Rady Ministrów.

Przepisy projektowanej ustawy usprawnią funkcjonowanie administracji rządowej oraz uproszczą tryb podejmowania decyzji w kluczowych sprawach dotyczących polityki zagranicznej i członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wzmocnieniu ulegnie ponadto koordynacyjna rola ministra spraw zagranicznych, który będzie mógł efektywniej i skuteczniej realizować politykę zagraniczną. Gruntowna zmiana dotychczas obowiązujących przepisów wynika również z aktualnych wymagań stojących przed polską administracją rządową w związku z rozpoczęciem przygotowań do prezydencji w Unii Europejskiej, która nastąpi w drugiej połowie 2011 r.

Zaproponowane zmiany w ustawie o działach administracji rządowej wyposażają ministra spraw zagranicznych w nowe mechanizmy, które zapewnią większą niż do tej pory spójność i jednolitość polityki zagranicznej. Będą nimi: corocznie (do 20 grudnia każdego roku) przedkładany rządowi dokument o charakterze programowym, w którym zostaną określone kierunki i cele polityki zagranicznej; opiniowanie rocznych i wieloletnich planów współpracy zagranicznej poszczególnych ministrów, współuczestnictwo ministra spraw zagranicznych w istotnych dla interesów Polski relacjach międzynarodowych. Ostatnim mechanizmem jest ustawowa kompetencja ministra do opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów wieloletnich strategii dotyczących szeroko rozumianych spraw zagranicznych.
Przyjęto nadrzędną zasadę uzgadniania stanowisk poszczególnych ministrów w sprawach wymagających jednolitego stanowiska rządu wobec Unii Europejskiej. System koordynacji oparty będzie na dwóch poziomach: Rady Ministrów, zajmującej się wszystkimi sprawami związanymi z członkostwem Polski w UE oraz nowo utworzonego Komitetu ds. Europejskich, który będzie mógł działać z upoważnienia Rady Ministrów. Kluczową rolę w systemie koordynacji będzie spełniać Rada Ministrów.

Komitet ds. Europejskich, z upoważnienia Rady Ministrów, będzie uzgadniać stanowiska, a także podejmować rozstrzygnięcia w określonych w ustawie sprawach. Zaproponowany system spowoduje, że większość problemów i spornych stanowisk będzie rozwiązywana na poziomie Komitetu. Brak uzgodnienia stanowiska na Komitecie skutkować będzie przeniesieniem sprawy do rozstrzygnięcia przez Radę Ministrów.

Według projektu, Komitet ds. Europejskich zastąpi dotychczasowy Komitet Europejski Rady Ministrów. Jednocześnie planuje się połączenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Pracownicy UKIE zostaną przeniesieni do MSZ. W miejsce działu „integracja europejska” powstanie nowy – członkostwo Polski w Unii Europejskiej. W związku z tym, zgodnie z projektem ustawy, dział „sprawy zagraniczne” i dział „członkostwo Polski w UE” zostaną powierzone ministrowi spraw zagranicznych. Zaproponowano ponadto, aby w dziale „sprawy zagraniczne” skupione były wszystkie zdziałania podejmowane na rzecz kształtowania wizerunku Polski za granicą.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości