Wiadomości

Rząd wspólnie z celnikami opracuje zmiany dotyczące Służby Celnej

Opublikowany: sty 29, 09:04

Minister finansów Jan Vincent-Rostowski przedstawił, zaakceptowany przez rząd, pakiet rozwiązań, które przygotowano z myślą o poprawie sytuacji celników. Funkcjonariusze Służby Celnej nie będą obligatoryjnie zwalniani z pracy, w przypadku gdy przeciwko nim toczyć się będzie postępowanie karne lub będą tymczasowo aresztowani. – Jest to jedna z najważniejszych propozycji zmian w ustawie o Służbie Celnej – podkreślił minister finansów. – Od kilku tygodni pracujemy nad zmianami w Służbie Celnej. Chcemy je dokonywać razem z celnikami, a nie przeciwko nim – dodał.

Rząd proponuje, aby funkcjonariusze mogli wrócić do służby, jeśli na mocy orzeczeń sądowych oskarżenie okaże się nieprawdziwe. Zgodnie z projektem, w sytuacji, gdy przeciwko funkcjonariuszowi toczyć się będzie postępowanie karne, można będzie go zawiesić w czynnościach do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Wyrok uniewinniający będzie oznaczać, że funkcjonariusz powinien otrzymać, wstrzymaną na czas postępowania, część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki.

Minister finansów zapowiedział ponadto, że wyda rozporządzenie, na podstawie którego funkcjonariusz będzie otrzymywał awans co najmniej po 5 latach pracy, o ile nie będzie negatywnej opinii przełożonego. Dodatkowo, za pracę w godzinach nadliczbowych funkcjonariusze będą mogli pobierać wynagrodzenie. – Dotychczas za pracę w nadgodzinach można odebrać jedynie czas wolny – przypomniał Vincent-Rostowski.

Szef resortu finansów zapowiedział, że wspólnie z celnikami będzie pracował nad projektem tzw. ustawy modernizacyjnej. – Ustawa ta pozwoli na traktowanie służby celnej w sposób zbliżony do innych służb mundurowych – oświadczył Vincent-Rostowski. – Proces zbliżania warunków pracy potrwa kilka lat, nie później jednak niż do 2011 r. – dodał. Projekt ustawy zostanie przygotowany do końca kwietnia br. i przedstawiony Radzie Ministrów na pierwszym majowym posiedzeniu.

Minister przypomniał jednocześnie, że od 1 stycznia br. celnicy otrzymają podwyżki – przeciętnie 500 zł brutto na etat. – Kryteria podziału tej kwoty na etat zostaną wypracowane zgodnie z ustawą o związkach zawodowych i uruchomione po zakończeniu protestu – powiedział.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości