Wiadomości

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Opublikowany: gru 12, 14:35

11 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
Projekt ustawy obejmuje przede wszystkim:

  • przepisy dostosowawcze do prawa UE,
  • regulacje prawne służące modernizacji i rozbudowie infrastruktury lotniskowej i nawigacyjnej, a także procesu zarządzania lotniskami,
  • regulacje służące rozwojowi ruchu lotniczego prowadzenia innej działalności lotniczej oraz rozwojowi konkurencji z uwzględnieniem praw pasażerów,
  • regulacje związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa lotniczego i zwiększenia ochrony lotnictwa cywilnego.

Przepisy dotyczące m.in. podziału lotnisk, zasad zakładania lotnisk, zarządzania nimi i eksploatacji, ochrony gruntów pod lotniska użytku publicznego, ułatwień dostępu do korzystania z lotnisk i dzisiejszych lądowisk, certyfikacji lotnisk, zapewnienia zasad ich bezpiecznej eksploatacji przy zindywidualizowanych kryteriach oceny, zróżnicowanie zasad nadzoru nad lotniskami w zależności od ich klasyfikacji i przeznaczenia- są odpowiedzią na oczekiwania społeczne co do zintensyfikowania działań państwa na rzecz bardziej dynamicznego, elastycznego i wydajnego rozwoju i wykorzystywania infrastruktury lotniskowej w celu zaspokojenia popytu na transport lotniczy.

W projekcie proponuje się nowy podział lotnisk na lotniska użytku publicznego i lotniska użytku wyłącznego (obecnie lotniska użytku niepublicznego), ze zróżnicowaniem katalogu podmiotów uprawnionych do założenia lotniska. Żeby skłonić zarządzających lotniskami do perspektywicznego planowania ich rozwoju, zapewnić warunki rozwoju lotnisk użytku publicznego oraz ochronę gruntów pod te lotniska i w ich strefie ochronnej wprowadzono zapis o konieczności przygotowywania przez zakładającego lotnisko lub zarządzającego nim planu rozwoju lotniska na okres nie krótszy niż 20 lat , z obowiązkiem uwzględnienia tej inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ( tzw. plan generalny). Plan generalny ma dotyczyć lotnisk użytku publicznego, które będą powstawać na gruntach stanowiących wyłączną własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Będą to obiekty dostępne dla wszystkich samolotów. Jednak zarządzać nimi mają nie tylko podmioty publiczne, ale także prywatne, np. spółki kapitałowe, mające siedzibę w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii. Oprócz lotnisk użytku publicznego, w projekcie wyróżniono lotniska użytku wyłącznego (np. przyzakładowe). Będą je mogły prowadzić podmioty mające miejsce stałego pobytu lub siedzibę w Polsce lub innym państwie członkowskim UE. Z tego typu obiektu, za zgodą zarządzającego, będzie można wykonywać niektóre loty handlowe.

Nowe prawo dopuszcza, aby starty i lądowania mogły odbywać się także na terenach innych niż lotnisko lub lądowisko, ale tylko w sytuacjach awaryjnych, np.: zwalczania klęsk żywiołowych, ratowania życia i zdrowia ludzi.

Wzmocnieniu bezpieczeństwa podróżnych ma służyć nałożenie na przewoźników obowiązku przekazywania Straży Granicznej informacji dotyczących pasażerów. Będzie on spoczywał na tych, którzy wykonują międzynarodowe loty pasażerskie do lub z Polski.
Projekt zawiera również ogólne zapisy o ochronie lotnisk cywilnych przed atakami terrorystycznymi. Szczegółowe rozwiązania w tych sprawach znajdą się w rozporządzeniach. Wprowadzono także przepisy usprawniające działalność Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Z innych rozwiązań na uwagę zasługują m.in. przepisy zobowiązujące przewoźników lotniczych do podawania pełnej wysokości taryfy za przewóz, uwzględniającej wszystkie dodatkowe opłaty i dopłaty, jakie muszą ponosić pasażerowie; zmiana zasad finansowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego; doprecyzowanie przepisów dotyczących dofinansowania przez budżet państwa działalności lotniczej.

Źródło: www.mt.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości