Wiadomości

Ruszył nabór na "schetynówki"

Opublikowany: wrz 13, 13:08

Zniszczone przez tegoroczną powódź drogi lokalne będą szybciej remontowane. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną uchwałę, dzięki której samorządy poszkodowane przez powódź otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu na remonty i odbudowy dróg. Będą mogły uzyskać kolejne punkty (dodatkowo 10 pkt) za wniosek o dofinansowanie remontu oraz modernizacji dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Nabór wniosków na 2011 rok do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ruszył 1 września br. Wnioski o dofinansowanie można przesyłać do końca miesiąca br.

Tegoroczna majowa i czerwcowa powódź zniszczyła 1160 km dróg krajowych oraz około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Dzięki przyjętej uchwale na terenach popowodziowych będą obowiązywać szczególne przepisy dotyczące programu budowy i remontu dróg lokalnych. Samorządy, których projekty będą obejmować odbudowę lub modernizację drogi zniszczonej przez tegoroczną powódź lub osuwiska otrzymają dodatkowo 10 punktów.

W ramach programu gminy i powiaty mogą starać się o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. Każdego roku z budżetu państwa na budowy dróg lokalnych rząd przeznacza około miliarda złotych. Inwestycje są finansowane w połowie przez rząd, a w połowie przez samorządy. O przyznaniu dofinansowania na terenie województwa decydować będą komisje, które ocenią wnioski. Następnie wojewodowie przekazują listę zakwalifikowanych wniosków ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Na jej zaakceptowanie minister Jerzy Miller będzie miał czas do 28 listopada tego roku.

Samorządy dotknięte przez tegoroczną majowo-czerwcową i sierpniową powódź będą mogły szybciej przeprowadzić prace remontowe i budowę nowych dróg dojazdowych w poszkodowanych gminach i powiatach.

Propozycja zmiany sposobu oceniania wniosków została podyktowana skalą strat spowodowanych przez tegoroczną powódź w infrastrukturze komunalnej samorządów. Wiele dróg gminnych i powiatowych na terenie większości województw zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych przez żywioł.

Do końca 2010 roku zostanie zmodernizowanych ponad 2800 km dróg gminnych i powiatowych.

Aktualnie dróg modernizowanych (remontowanych, przebudowywanych i budowanych) jest:

* 1186,715 km dróg gminnych; * 1624,764 km dróg powiatowych;

czyli 2811,479 km dróg łącznie.

1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 przebudowano, wyremontowano bądź też wybudowano 1190 km dróg gminnych oraz 1555 km dróg powiatowych.

W 2009 roku najwięcej dróg lokalnych wyremontowano bądź wybudowano w następujących województwach:

* łódzkim – o łącznej długości 289 km (121 km dróg gminnych, 168 km dróg powiatowych), * świętokrzyskim – o łącznej długości 250 km (127 km dróg gminnych, 123 km dróg powiatowych), * podkarpackim – o łącznej długości 231 km (102 km dróg gminnych, 128 km dróg powiatowych).

„Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych” został zaplanowany na trzy lata. Rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do 2011 roku.

Uchwała uzyskała także aprobatę Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na ostatnim posiedzeniu (25 sierpnia br.). Nowe zasady oceny wniosków przyjęła Rada Ministrów na posiedzeniu 31 sierpnia br.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości