Wiadomości

Rozwody bez granic

Opublikowany: paź 21, 08:27

Miłość nie zna granic. Bariera językowa, czy obywatelstwo nie przeszkadzają ludziom z całej Europy kochać się i pobierać. Jednak, gdy małżeństwo kończy się rozwodem, zaczynają się schody. Problemy prawne, gdy rozwodzą się małżonkowie z różnych krajów mogą przyprawić nie tylko o długotrwały ból głowy. Prawo, którego kraju powinno się zastosować? Czy może obowiązują jakieś przepisy unijne? Na poniedziałkowym posiedzeniu plenarnym posłowie zajmą się projektem uporządkowania prawa w tej dziedzinie.

Co roku w Unii Europejskiej rozpada się około 170 tysięcy “międzynarodowych” małżeństw. Niemiecka socjalistka Evelyn Gebhardt we wrześniu ubiegłego roku przedstawiła posłom z parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich dokument roboczy w sprawie międzynarodowych rozwodów.

Posłanka przywołała hipotetyczny przykład, w którym łotewskie małżeństwo mieszkające w Belgii znalazłoby się przed belgijskim sądem, nawet gdyby wystąpiło o rozwód do trybunału na Łotwie. Podobne utrudnienia występują na każdym kroku. Evelyn Gebhardt uważa, iż społeczeństwo nie uświadamia sobie skali problemu. “Musimy zadbać, by nasi obywatele rzeczywiście mogli korzystać ze swoich praw”, apelowała deputowana.

Chaos

Obecna sytuacja jest rzeczywiście zagmatwana. Unia Europejska nie posiada kompetencji w zasadniczych kwestiach prawa rodzinnego, takich jak rozwody. Brakuje ogólnoeuropejskich przepisów, które znajdowałyby zastosowanie w przypadku rozwodów. Nie ma ogólnounijnej definicji “rodziny” i “małżeństwa”. Za każdym razem trzeba odwoływać się do postanowień prawa prywatnego międzynarodowego i osobno rozstrzygać, który sąd i prawo jakiego kraju wchodzi w rachubę.

Sprawiedliwość

Komisja Europejska wystąpiła z propozycją harmonizacji zasad stosowanych w sytuacji konfliktu miedzy systemami prawnymi różnych krajów. Projekt zakłada poprawę dostępu do sądów a także możliwość wyboru między dwoma systemami sądowniczymi i prawnymi w krajach małżonków. Zaproponowano również wprowadzenie przepisów chroniących małżonków przed sytuacją, w której drugie z partnerów lepiej znające prawo w swoim kraju będzie próbowało uzyskać korzyści dzięki szybkiemu przeprowadzeniu sprawy rozwodowej.

Nie dla wszystkich

Projekt rozporządzenia wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich, aby mógł stać się obowiązującym prawem. Swój sprzeciw wyraziła już Szwecja, co najmniej sceptyczna jest Holandia. Już na samym początku wycofała się Wielka Brytania, żądając dla siebie klauzuli wyłączenia (opt-out).

Dziewięć państw członkowskich (Bułgaria, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Austria, Węgry, Grecja, Luksemburg i Słowenia) chcą odwołać się do procedury “wzmocnionej współpracy”, którą wprowadził Traktat z Amsterdamu. “Wzmocniona współpraca” pozwoliłaby im zastosować nowe przepisy z pominięciem niechętnych państw 27.

Debata plenarna nad sprawozdaniem Evelyne Gebhardt odbędzie się w poniedziałek, 20 października podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Głosowanie przewidziano na wtorek.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości