Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na restrukturyzację

Opublikowany: wrz 11, 09:07

Projekt rozporządzenia określa warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc polega m.in. na odroczeniu terminu płatności podatku, rozłożeniu go na raty, umorzeniu części lub całości zaległości podatkowych.

Pomoc kierowana jest do przedsiębiorców działających na rynku więcej niż 3 lata. Nie powinni oni należeć do grupy kapitałowej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca wykaże, że jego trudna sytuacja ma charakter wewnętrzny i m.in. nie jest wynikiem tzw. nieuzasadnionego podziału kosztów wewnątrz grupy kapitałowej. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w której grupa przerzuca na jedną z firm nadmierne koszty, powodując jej trudną sytuację ekonomiczną i umożliwiając ubieganie się o przyznanie pomocy finansowej na restrukturyzację.

Rozporządzenie przewiduje ponadto, że pomoc finansowa może być przyznawana raz na 10 lat. Częściej może zostać przyznana m.in. wówczas, gdy zostaje udzielona w ramach tego samego procesu restrukturyzacji lub w przypadku wystąpienia wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności, za które przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności. Ponadto, przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi przedstawić plan restrukturyzacji.

Dokument jest zgodny przepisami o pomocy publicznej stosowanymi w Unii Europejskiej. Nowe przepisy będą obowiązywać do końca 2007 r. Wsparcie udzielane przedsiębiorcom zapobiegnie likwidacji wielu firm, umożliwiając im odzyskanie zdolności utrzymania się i konkurowania na rynku.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości