Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie stosowania środków przymusu przez funkcjonariuszy Służby Więzienne

Opublikowany: lip 30, 08:54

W rozporządzeniu określono szczegółowe warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej lub psa służbowego w stosunku do osób pozbawionych wolności i innych. Uregulowano tym samym zalecenia wynikające z ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej.

Zgodnie z przepisami, dopuszczalne będzie użycie kilku środków przymusu jednocześnie. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek dokumentowania przez funkcjonariuszy SW zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osób pozbawionych wolności. Określono zasady udzielania pomocy medycznej osadzonym w więzieniach, wobec których zastosowano środki przymusu bezpośredniego, sposobu dokumentowania (notatka służbowa) tych czynności i opiniowania w sprawie dalszego stosowania tych środków.

Istotną zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących zasad jest inny sposób zakładania kajdanek oraz zastosowanie urządzenia powodującego blokadę stawu kolanowego. Zastosowanie tych środków będzie uzależnione od stopnia agresywności osoby zatrzymanej. W przypadku agresywnych zachowań funkcjonariusz będzie zakładał kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Obecnie kajdanki były zakładane na ręce trzymane z przodu, co często powodowało niebezpieczeństwo dla funkcjonariuszy. Zakładanie kajdanek z przodu możliwe będzie wobec osadzonych nieagresywnych, np. podczas konwojowania czy doprowadzania. Założenie blokady na staw kolanowy może być skutecznym środkiem zapobiegającym ewentualnej ucieczce.

Dopuszczalne będzie ponadto stosowanie maski, zasłony na twarz, zestawu głośnomówiącego, pasów wieloczęściowych, środków hukowo-błyskowych lub urządzeń obezwładniających za pomocą ładunku elektrycznego. Funkcjonariusze będą mogli używać pałki służbowej i za jej pomocą stosować blokady i dźwignie.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości