Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół

Opublikowany: mar 31, 14:02

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, w porozumieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisała 31 marca 2010 roku rozporządzenie w sprawie przyjmowania cudzoziemców do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek oraz organizacji dla cudzoziemców dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia.

Wydanie rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 94a ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Rozporządzenie to zastąpi rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 października 2001 r. w sprawie przyjmowania osób nie będących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek. Wydanie nowych przepisów stało się konieczne ze względu na nowelizację ustawy o systemie oświaty. Na mocy tej zmiany obcokrajowcy do ukończenia 18. roku życia korzystają z nauki na warunkach dotyczących obywateli polskich. Ponadto obywatele polscy uzyskali prawo do dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego, a także prawo do dodatkowych, bezpłatnych zajęć wyrównawczych. Prawo do tych zajęć uzyskali również cudzoziemcy.

W rozporządzeniu określono zasady korzystania z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Obok cudzoziemców podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, uprawnienie to uzyskali również obywatele polscy. Ponadto w rozporządzeniu określono sposób organizowania dodatkowych zajęć wyrównawczych dla cudzoziemców i obywateli polskich nie znających języka polskiego albo znających go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.

Dodatkowe zajęcia organizowane będą przez organy prowadzące szkoły. Łączna liczba zajęć, z których mogą skorzystać uprawnione osoby, wynosi 5 godzin tygodniowo, z czego dodatkowa bezpłatna nauka języka polskiego prowadzona będzie w wymiarze co najmniej dwóch godzin tygodniowo.

Nowe regulacje mają na celu m. in. pomoc dzieciom obywateli polskich, które powracają z zagranicy z niewystarczającą znajomością języka polskiego do korzystania z nauki oraz ułatwienie cudzoziemcom nauki w polskim systemie oświaty.

Ponadto rozporządzenie reguluje organizację nauki języka i kultury kraju pochodzenia cudzoziemców. Zagraniczna placówka dyplomatyczna lub konsularna albo stowarzyszenie kulturalno-oświatowe danej narodowości mogą organizować naukę języka i kultury kraju pochodzenia cudzoziemców w wymiarze do 5 godzin tygodniowo. Aby można było prowadzić tego rodzaju zajęcia, konieczne jest zgłoszenie się grupy 7 uczniów – w przypadku szkoły podstawowej i gimnazjum, lub 14 uczniów – w szkołach artystycznych na poziomie danej szkoły.

Zasady przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do polskich przedszkoli, szkół, placówek i zakładów kształcenia nauczycieli uległy znacznemu uproszczeniu, m. in. poprzez rezygnację z obowiązku legalizacji i nostryfikacji świadectw. Przyjmowanie do szkół artystycznych, przedszkoli i klas pierwszych szkoły podstawowej są identyczne z zasadami obowiązującymi obywateli polskich, natomiast do pozostałych rodzajów szkół – za wyjątkiem szkół, gdzie przyjmowanie odbywa się na podstawie postępowania kwalifikacyjnego – przeprowadzane jest na podstawie świadectwa i sumy lat nauki. Jeżeli cudzoziemiec nie jest w stanie przedstawić dokumentu określającego liczbę lat nauki, okres ten jest uznawany na podstawie oświadczenia rodzica lub opiekuna cudzoziemca, lub samego cudzoziemca, jeśli jest osobą pełnoletnią.

Kwestią niezwykle ważną jest możliwość przyjęcia cudzoziemca do szkoły nawet jeśli nie jest on w stanie przedstawić żadnych dokumentów. W takim przypadku o zakwalifikowaniu ucznia decyduje rozmowa kwalifikacyjna. Natomiast cudzoziemcy ubiegający się o przyjęcie do szkół, w których podczas rekrutacji przewidziano postępowanie kwalifikacyjne, tak samo jak obywatele polscy, mają obowiązek zdania egzaminu wstępnego, sprawdzianu wiedzy lub badania przydatności.

Przepisy regulujące zasady płatności dla obcokrajowców w publicznych szkołach i placówkach stanowią, że odpłatność ta określona została na poziomie minimalnych kwot ustalonych w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu. Ponieważ cudzoziemcy do ukończenia 18. roku życia korzystają z nauki na zasadach obywateli polskich, rozporządzenie nie przewiduje opłat za naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, za wyjątkiem szkół dla dorosłych.

Rozporządzenie wchodzi w życie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości