Wiadomości

Rozporządzenia w sprawie instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne

Opublikowany: kwi 15, 09:08

Ministerstwo Środowiska zakończyło 10 kwietnia br. konsultacje społeczne dotyczące projektów dwóch rozporządzeń w sprawie instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne.

Wnioski i opinie uzyskane na podstawie konsultacji posłużą do dalszej pracy nad projektami rozporządzeń. O wynikach analizy Ministerstwo Środowiska będzie informowało na bieżąco. – Analizie poddane zostaną wszystkie głosy, które w sprawie projektów spłynęły do ministerstwa – mówi Irena Mazur, Dyrektor Departamentu Instrumentów Środowiskowych w Ministerstwie Środowiska.

Skąd potrzeba wydania nowych rozporządzeń? Projekty te stanowią realizację ustawowego upoważnienia Ministra Środowiska, zawartego w ustawie Prawo ochrony środowiska (art. 152 ust. 9 i art. 153 ustawy z 27 kwietnia 2001 r.). Wynika to z faktu, że z eksploatacją tych instalacji związana jest emisja pól elektromagnetycznych, a więc mogą one negatywnie oddziaływać na środowisko.

Co zawierają projekty rozporządzeń?

Pierwszy z projektów określa rodzaje instalacji, które ze względu na emitowanie do środowiska substancji lub energii wymagają zgłoszenia właściwemu organowi ochrony środowiska (wśród tych instalacji wymienione są m.in. radiokomunikacyjne stacje nadawcze, w tym amatorskie, czyli popularne krótkofalówki), drugi natomiast – wskazuje szczegółowe wymagania dotyczące danych ujętych w zgłoszeniu oraz wzór formularza zgłoszeniowego.

Obowiązek zgłaszania właściwemu organowi ochrony środowiska instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, mogących negatywnie oddziaływać na środowisko, wynika z ustawy – Prawo ochrony środowiska (art. 152). Celem rozporządzenia Ministra Środowiska jest określenie, które z instalacji niewymagających pozwolenia emisyjnego takiemu obowiązkowi podlegają.

Przypomnieć należy, że w roku 2001 – przyjmując ustawę Prawo ochrony środowiska – Parlament RP zdecydował (w art. 234), że wszystkie instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz (bez żadnych odstępstw dla amatorskich, radiokomunikacyjnych stacji nadawczych) wymagają pozwolenia na emitowanie pól elektromagnetycznych. W roku 2005, zmieniając ustawę P.o.ś., zrezygnowano z wydawania pozwoleń emisyjnych dla tych instalacji, na rzecz objęcia ich instytucją zgłoszeń.

Co zatem zmieniłyby rozporządzenia w obecnym kształcie?

Nie przewiduje się, żeby wprowadzenie tych regulacji stanowiło dla podmiotów prowadzących instalacje dotkliwe obciążenie finansowe. Dokonanie zgłoszenia instalacji wiąże się z obowiązkiem wniesienia opłaty skarbowej – 120 zł za 1 zgłoszenie (co wynika z przepisów ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej).

Projekty rozporządzeń nie regulują kwestii pomiarów. W projekcie rozporządzenia stwierdza się jedynie, że wśród informacji, które należy przekazać organowi zgłaszając instalację są:

  • sprawozdanie z pomiarów pól elektromagnetycznych, o których mowa w art. 122a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. P.o.ś., o ile takie były wymagane;
  • sprawozdanie z pomiarów wykonanych w ciągu ostatnich 5 lat, o ile takie były wymagane.

Przekazanie sprawozdania z pomiarów powinno nastąpić wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzenie odpowiednich pomiarów było wymagane (obowiązek prowadzenia pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku regulowany jest przepisem art. 122a ustawy P.o.ś.)

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości