Wiadomości

Rozpoczął się pobór do wojska

Opublikowany: sty 31, 13:37

W poniedziałek, 4 lutego br., rozpocznie się kolejny pobór do wojska, który potrwa do końca kwietnia i obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1989 roku. Przeprowadzą go wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtów, starostów, burmistrzów i prezydentów miast.

Pobór pozwoli określić zdolność poborowych do czynnej służby wojskowej. Nie jest to jeszcze powoływanie do jednostek wojskowych, a jedynie rejestracja poborowych.

Pobór obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu określenie zdolności poborowych do czynnej służby wojskowej i ustalenie możliwości ich przeznaczenia do jej odbycia. Przeprowadzają go wojewodowie – każdy na terenie przez siebie administrowanym – przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

W bieżącym roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 11 października 2007 r. w sprawie przeprowadzenia poboru w 2008 r. (Dz. U. Nr 201, poz. 1461), w okresie od 4 lutego do 30 kwietnia 2008 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzony zostanie pobór mężczyzn urodzonych w roku 1989 (19-letnich). Ponadto obowiązkowi stawiennictwa do poboru podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1984-1988, którzy:

  • dotychczas nie stawali do poboru;
  • zostali uznani – ze względu na stan zdrowia – za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem poboru;
  • złożyli wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej.

W 2008 roku obowiązkowi stawiennictwa do poboru podlegają również kobiety urodzone w latach 1980-1990, które w roku szkolnym 2007/2008 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru (Dz. U. Nr 95, poz. 660). Ponadto wezwaniu do poboru podlegają również kobiety będące studentkami wyższych szkół morskich, które złożą do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) pisemny wniosek o wezwanie ich do poboru, wraz z zaświadczeniem rektora wyższej szkoły morskiej o pobieraniu nauki w tej szkole oraz jego zgodą na odbywanie zajęć wojskowych. PWniosek taki zainteresowane studentki składają za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na siedzibę wyższej szkoły morskiej. Tym samym studentki akademii morskich, wobec których nie orzeczono dotychczas kategorii zdolności do służby wojskowej, nie będą musiały ubiegać się o zgodę Ministra Obrony Narodowej na odbywanie zajęć wojskowych.

Problematykę dotyczącą poboru normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241 poz. 2416 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 35 ust. 2 przywołanej ustawy, pobór w okresie pokoju należy do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast jego przeprowadzenie na terenie kraju zarządzają, na podstawie art. 35 ust. 5 ustawy, Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, wydając każdorazowo stosowne rozporządzenie.

Definicje:

Pobór – jest to zespół przedsięwzięć organów administracji państwowej i organów samorządu terytorialnego, mających na celu określenie stopnia zdolności psychofizycznej poborowych do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej, wydanie wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych), udzielenie odroczeń oraz ustalenie aktualnej dyspozycyjności do odbywania czynnej służby wojskowej przez poborowych zdolnych do jej pełnienia.

Powołanie – to wręczenie poborowemu karty powołania, która obliguje go do stawienia się we wskazanej jednostce wojskowej w określonym terminie.

Wcielenie – to zorganizowany proces przyjęcia w jednostce wojskowej poborowych powołanych do zasadniczej służby wojskowej (przeszkolenia wojskowego).

Źródło: www.mon.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości