Wiadomości

Regulacje prawne dotyczące odbiorników cyfrowych telewizyjnych

Opublikowany: kwi 1, 09:06

W przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie założeń projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przewiduje się regulacje dotyczące odbiorników cyfrowych telewizyjnych. Zgodnie bowiem z Dyrektywą 2009/139/WE zmieniającą załącznik VI do Dyrektywy 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej) wszelki sprzęt konsumencki przeznaczony do odbioru cyfrowych sygnałów telewizyjnych, będący na sprzedaż, zdolny do dekodowania cyfrowych sygnałów telewizyjnych, powinien pozwalać na dekodowanie takich sygnałów zgodnie z jednolitym europejskim algorytmem kodowania zalecanym przez uznaną organizację europejską do spraw norm (obecnie jest nią ETSI) oraz wyświetlać sygnały transmitowane bez kodowania.

W związku z powyższym przewiduje się, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. wszystkie odbiorniki cyfrowe telewizyjne, przeznaczone do sprzedaży detalicznej, powinny umożliwiać odbiór wszystkich bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej rozdzielczości i w rozdzielczości standardowej, dostępnych na terytorium RP. W tym samym terminie przystawki do telewizorów umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej, tzw. STB, przeznaczone do sprzedaży detalicznej, powinny pozwalać na odbiór wszystkich bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej rozdzielczości i w rozdzielczości standardowej, dostępnych na terytorium RP.

Sprzedaż odbiornika niespełniającego wymagań technicznych będzie możliwa jedynie pod warunkiem uprzedniego poinformowania o tym fakcie nabywcy przez sprzedawcę:

1. na piśmie najpóźniej w chwili zawarcia umowy i potwierdzeniu

2. przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, w przypadku umów sprzedaży zawieranych na odległość, po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie nabywcy przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy i potwierdzeniu przez nabywcę otrzymania tych informacji.

Z uwagi na to, iż ww. dyrektywa nie różnicuje odbiorników telewizyjnych ze względu na przekątną ekranu obowiązek wyposażenia w tuner będzie dotyczył wszystkich odbiorników niezależnie od ich wielkości.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości