Wiadomości

Reforma systemu metrologicznego w Polsce

Opublikowany: kwi 4, 18:26

Rozdzielenie funkcji instytucji metrologicznej i administracji miar oraz powołanie specjalnej rady sprawującej nadzór nad tym systemem to główne założenia projektu ustawy Prawo o miarach, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki. 29 marca 2013 r. dokument został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Zaawansowane technologie pomiarowe to ważna część rozwoju nowoczesnej gospodarki. Mają one wpływ na rozwój wielu dziedzin dlatego potrzebują czytelnych regulacji i instytucji koordynujących prace badawczo-naukowe w tym zakresie.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało zmiany w krajowym systemie metrologicznym. Zgodnie z projektem MG rozdzielone zostaną funkcje narodowej instytucji metrologicznej i administracji miar, co pozwoli stworzyć nowoczesny system zarządzania, wzorowany na doświadczeniach innych państw.

Dotychczasowy Główny Urząd Miar (GUM) zostanie zastąpiony przez Polskie Centrum Metrologii. Będzie ono odpowiadać za utrzymywanie i rozwój państwowych wzorców metrologicznych, koordynację i prowadzenie projektów badawczych i rozwojowych oraz transfer technologii w tym obszarze. Ponadto PCM ma organizować specjalistyczne szkolenia i konsultacje dla polskich przedsiębiorców, którzy zdecydują się inwestować w projekty naukowe w tym zakresie.

Z kolei zadaniem administracji miar będzie przede wszystkim prawna kontrola przyrządów pomiarowych.

Zgodnie z nowymi przepisami powołana zostanie również Rada Metrologii, jako organ wspierający Ministra Gospodarki w zakresie sprawowania nadzoru na całym systemem. Będzie ona m.in. opiniować i zatwierdzać Krajowy Program Badań i Rozwoju Metrologii, opiniować coroczne sprawozdania z działalności PCM oraz współtworzyć strategie nowoczesnego systemu pomiarowego w Polsce.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości