Wiadomości

Realizacja ustaw w sprawie biopaliw

Opublikowany: cze 8, 03:01

„Realizacja ustaw dotyczących biopaliw jest zagrożona” – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper.
Wicepremier przypomniał, że do 15 czerwca br. Polska zobowiązana jest do ogłoszenia Narodowego Celu Wskaźnikowego na najbliższe sześć lat. Termin ten wynika z ustawy, z dnia 25 sierpnia 2006 r., o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. „Natomiast należy liczyć się z obroną ze strony zakładów przemysłu paliwowego, zobowiązanych do realizowania Narodowego Celu Wskaźnikowego. Wielokrotnie powtarzały już one, że nie są jeszcze przygotowane do wprowadzania biopaliw na rynek i żądają obniżenia w 2008 roku Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 3%. Nie wyrazimy na to zgody, ponieważ godziłoby to w interesy rolników i spowodowało załamanie cen na rynku rzepaku” – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier stwierdził również, że przygotowany przez Ministra Gospodarki „Wieloletni Program Promocji Biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008 -2014” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom resortu, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało także szereg uwag dotyczących m.in. nie przeprowadzenia konsultacji ze związkami i organizacjami rolniczymi, a tym samym przesunięcia terminu rozpatrywania przedłożonego projektu do czasu poznania wyników konsultacji społecznych. Sugerowaliśmy również uzupełnienie programu o instrumenty umożliwiające jego skuteczne wdrażanie. Wnosiliśmy o uzupełnienie programu o harmonogram realizacyjny zawierający odpowiedzialnych za realizację oraz wskazujący terminy wdrożenia. Wskazywaliśmy, że projekt, aby był skuteczny musi wskazywać konkretne rozwiązania (ustawy, rozporządzenia), które umożliwią jego realizację – w zakresie wsparcia dla produkcji biokomponentów, zwłaszcza w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Resort wskazał także na brak oszacowania nakładów niezbędnych do realizacji działań mających na celu zwiększenie popytu na biokomponenty i biopaliwa.

Wicepremier przypomniał, że 9 czerwca upływa termin składania w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego umów na dostawę roślin energetycznych zawartych z rolnikami ubiegającymi się o przyznanie płatności. Polsce od 2007 roku wprowadzono płatności do uprawy roślin energetycznych, w wysokości maksymalnie 45 euro do 1 hektara, w kształcie w jakim funkcjonują one w Unii Europejskiej. Płatności te są skierowane do rolników uprawiających te rośliny na cele energetyczne. W związku z upływającym terminem w sobotę, tj. 9 czerwca 2007 roku będą pełnione dyżury w kancelarii Oddziałów Terenowych ARR.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości