Wiadomości

Rada Ministrów przyjęła rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą

Opublikowany: paź 30, 09:54

Ochrona praw Polonii i Polaków przebywających za granicą jest jednym z najistotniejszych zadań rządu. Program zakłada także kontynuację działań służących wzmacnianiu środowisk polskich, podnoszenie ich prestiżu oraz zachowanie polskiego dziedzictwa za granicą. Rząd będzie podejmować również działania ułatwiające Polakom i osobom polskiego pochodzenia powrót do kraju.
W przyjętym dokumencie rząd określił główne cele polityki polonijnej. Oprócz ochrony praw, dotyczą one także edukacji i oświaty, kultury, mediów polonijnych, organizacji diaspory, pomocy Polakom na Wschodzie oraz współpracy gospodarczej. W dokumencie szczegółowo określono podział kompetencji instytucji rządowych zaangażowanych w realizację, a także opracowano harmonogram działań.

Skutecznej ochronie praw osób polskiego pochodzenia oraz opiece nad nową emigracją służyć ma monitoring sytuacji mniejszości polskich. Program zakłada doskonalenie opieki konsularnej oraz zapewnienie Polonii i Polakom możliwości rozwoju kontaktów
z krajem. Za realizację tych działań odpowiadać będzie przede wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Program przewiduje także zaangażowanie krajowych instytucji rządowych w udzielanie pomocy osobom pracującym za granicą oraz repatriantom w kraju. Do zadań Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej będzie należało m.in. informowanie Polaków o możliwościach i warunkach podejmowania pracy za granicą.

Jeżeli chodzi o działania oświatowe program zakłada zapewnienie dostępu do nauki języka polskiego i historii kraju, rozszerzenie możliwości nauczania w polskim systemie edukacji, np. poprzez sieć szkół i punktów konsultacyjnych przy ambasadach, rozwijanie polityki stypendialnej. Ponadto przewidziano także działania na rzecz wprowadzania do systemów edukacyjnych państw, w których mieszka Polonia i Polacy, możliwości nauczania języka polskiego jako ojczystego. Stworzona zostanie również strategia rozwoju sportu i polonijnych klubów sportowych.

Program ma służyć także tworzeniu jak najszerszego dostępu do dóbr kultury polskiej, podtrzymywaniu tożsamości narodowej, promowaniu polskiej kultury i języka za granicą. Tego typu działania dotyczyć mają także opieki nad miejscami pamięci narodowej poza granicami Polski oraz dbania o kombatantów i ofiary represji. Ważnym celem polityki polonijnej będzie pomoc Polakom na Wschodzie poprzez rozwój szkolnictwa polskojęzycznego, mediów i inicjowanie przedsięwzięć gospodarczych. Program zakłada rozpowszechnianie Karty Polaka i rozszerzenie akcji repatriacyjnej z terenów dawnego ZSRR przez ułatwienia przyjazdu i osiedlania się tych osób w Polsce.

Do rozwijania relacji Polonii z krajem w dużym stopniu przyczyniają się media polonijne. Chodzi nie tylko o zapewnienie możliwie najszerszego dostępu do Telewizji Polonia i Polskiego Radia dla Zagranicy – co zakłada program, ale również o pomoc
w powstawaniu mediów elektronicznych oraz publikacji prasowych w krajach, gdzie zamieszkują Polacy. W programie podkreślono także ważną rolę diaspory w tworzeniu propolskiego lobby. Chodzi o przedsięwzięcia, w których Polonia może wspierać polskie interesy. Dotyczy to również działań na rzecz wzmocnienia rangi i znaczenia Polonii oraz mniejszości polskich w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i naukowo-kulturalnym państw, w których mieszkają.

Wśród działań na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej i aktywizacji przedsiębiorczości polonijnej w programie znalazły się m.in. włączanie samorządów lokalnych w przygotowywanie ofert inwestycyjnych kierowanych do Polaków mieszkających za granicą, a wywodzących się z danego regionu. Przewidziano również rozbudowę oferty turystycznej, np. poprzez organizację festynów, seminariów czy prezentacji.

Zadania ujęte w programie będą realizowane przez administrację rządową. Koordynatorem działań zagranicznych będzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na poziomie krajowym program będzie realizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
w porozumieniu z MSZ. Resorty odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań mają sporządzać kwartalne i roczne sprawozdania z ich wykonania. Dla zapewnienia spójności polityki polonijnej rząd proponuje utworzenie Prezydenckiej Rady Polonijnej, skupiającej przedstawicieli Prezydenta RP Parlamentu i rządu.

Jednym z podstawowych obowiązków państwa, potwierdzonych Konstytucją RP, jest podtrzymywanie więzi z Polakami oraz osobami polskiego pochodzenia mieszkającymi za granicą. Obecnie poza granicami kraju przebywa ok. 15-16 mln osób narodowości polskiej lub polskiego pochodzenia nieposiadających polskiego obywatelstwa.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości