Wiadomości

Rada Ministrów nowelizuje ustawę o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów

Opublikowany: gru 16, 08:42

Celem proponowanych zmian jest dostosowanie polskiego prawa w dziedzinie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów do wymagań dyrektyw unijnych. Zmiany są również konieczne ze względu na postęp techniczny i rozwój nowych technologii medycznych.

Zgodnie z projektem, osoby zajmujące się pobieraniem, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek lub narządów będą musiały systematycznie podnosić swoje kwalifikacje. Ma to się odbywać w formie szkolenia wstępnego – dla osób nowo zatrudnionych, ustawicznego (nie rzadziej niż co 2 lata) – dla wszystkich pracowników oraz uaktualniającego – związanego ze zmianami procedur lub rozwojem wiedzy naukowej.

Zgodnie z nowymi przepisami, wysunięcie podejrzenia śmierci mózgowej (wraz z komisyjnym orzeczeniem o śmierci mózgowej oraz podtrzymywanie czynności narządów zmarłego w celu ich pobrania do przeszczepienia) finansowane będzie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Z kolei pobranie komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia ma być finansowane przez ministra zdrowia za pośrednictwem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Koszty przechowywania, transportu i przeszczepiania narządów będzie pokrywał minister zdrowia ze środków przeznaczonych na świadczenia wysokospecjalistyczne. „Poltransplant” będzie pokrywał również koszty pozyskiwania komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej w celu ich przeszczepienia.

Nowe przepisy wprowadzają funkcję koordynatora pobierania narządów, który ma być w każdym szpitalu, posiadającym możliwości pobrania ich od osoby zmarłej. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba pobranych narządów do przeszczepu.

Ponadto, uzupełniono przepisy o zasady monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych, dystrybuowanych i przeszczepionych komórek i tkanek. Określono zasady przywozu i wywozu komórek, tkanek i narządów z (do) krajów Unii Europejskiej lub krajów trzecich.

Przewidziano powstanie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, ze szczególnym podkreśleniem obowiązku zgłaszania chorych do listy osób oczekujących na przeszczepienie narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, prowadzonej przez „Poltransplant”.

Przepisy uzupełniono także o kary za wwóz i wywóz komórek, tkanek i narządów bez odpowiedniej zgody. Karane będzie także nie zgłaszanie biorców do krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie oraz nie zgłaszanie pozyskanych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej do rejestru szpiku i krwi pępowinowej, prowadzonych przez „Poltransplant”.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości