Wiadomości

Ptasia grypa - objawy, zapobieganie

Opublikowany: cze 22, 12:35

1. Czym jest ptasia grypa?

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną zwierząt wywoływaną przez wirusy, którymi z reguły zarażają się ptaki, rzadziej świnie. W przypadku ptactwa domowego zarażenie wirusem ptasiej grypy wywołuje dwie główne postacie choroby, charakteryzujące się niską albo wysoką zjadliwością. Tzw. „postać niskopatogenna” wywołuje zazwyczaj jedynie łagodne objawy (nastroszenie piór, spadek liczby znoszonych jaj) i może łatwo pozostać nierozpoznana. Postać wysokopatogenna choroby jest znacznie gwałtowniejsza w przebiegu i bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie powodując ich śmierć.

2. Czy ptaki wędrowne roznoszą wysokopatogenne wirusy ptasiej grypy?

Dzikie ptactwo wodne uważane jest za naturalne środowisko wszystkich wirusów grypy typu A. Ostatnie wydarzenia uprawdopodabniają tezę, że obecnie niektóre ptaki wędrowne bezpośrednio rozprzestrzeniają wysokopatogenną postać wirusa grypy ptasiej wśród ptactwa domowego.

3. Jakie są konsekwencje grypy ptasiej dla zdrowia ludzkiego?
Zakażenie wywołane wirusem grypy ptasiej ma u ludzi zwykle agresywny przebieg i charakteryzuje się szybkim pogorszeniem stanu zdrowia oraz wysoką śmiertelnością. W przypadku obecnej epidemii w Azji zmarła połowa chorych zarażonych tym wirusem. Innym niepokojącym zjawiskiem jest możliwość przekształcenia się wirusa w postać wysokozakaźną dla ludzi, a następnie rozpowszechnienie jej z człowieka na człowieka. Takie przekształcenie się mogłoby oznaczać początek pandemii grypy.

4. W jaki sposób zarażają się ludzie?

Za główny sposób zarażenia uważany jest bezpośredni kontakt z chorymi ptakami lub skażonymi odchodami przedmiotami. Najwięcej przypadków zarażenia ludzi odnotowano na obszarach wiejskich, gdzie drób wędruje swobodnie, pojawiając się w miejscach, w których przebywają ludzie.

5. Czy wirus łatwo przechodzi z ptactwa na ludzi?

Nie, mimo, iż stwierdzono około 120 przypadków zachorowań u ludzi, liczba ta jednak jest niska w porównaniu z wielką liczbą zarażonych ptaków i możliwymi drogami zarażenia się wirusem, szczególnie na terenach, gdzie powszechnie hoduje się drób na podwórkach. Obecnie trudno jest stwierdzić, dlaczego w podobnych warunkach tylko niektórzy ludzie ulegają zarażeniu.

6. Zalecenia dla osób wyjeżdzających w tereny na których występuje ptasia grypa

Nie później niż 14 dni przed planowanym wyjazdem, należy zaszczepić się przeciw grypie “zwykłej”, jednak nie zapewni to ochrony przed grypą ptasią. Wskazane jest posiadanie termometru oraz alkoholowego środka dezynfekcyjnego do rąk. Podczas pobytu w regionie zagrożonym, należy zachować ostrożność, stosować się do lokalnych procedur, a w szczególności unikać kontaktu z miejscami hodowli i handlu drobiem, z chorym lub martwym ptactwem oraz powierzchniami zanieczyszczonymi ptasimi odchodami. Mięso i produkty drobiowe należy spożywać wyłącznie po ugotowaniu, ponieważ wirus ginie w wysokiej temperaturze. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub innych objawów ze strony układu oddechowego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po powrocie do kraju należy monitorować stan zdrowia przez okres 10 dni, a w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub innych objawów ze strony układu oddechowego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości