Wiadomości

Przyrzeczenia pracy i zezwolenia na pracę.

Opublikowany: paź 22, 14:23

Warunkiem wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia tej pracy.

Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo:

  • w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt cudzoziemca na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy.
  • w drugim etapie – po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt – wydawane jest dla cudzoziemca zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski. Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt w związku z wykonywaniem pracy na terytorium RP, decyzja w przedmiocie zezwolenia wydawana jest bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

Decyduje wojewoda

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę wydaje pracodawcy wojewoda, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy oraz kryteria, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 2. Wojewoda może, w przypadkach uzasadnionych sytuacją na rynku pracy, ograniczyć rodzaj pracy do czynności zarządzających i reprezentacji podmiotu. Wojewoda może także uwzględnić przydatność podmiotu dla rynku pracy i gospodarki.

Bardzo szczegółowe wymagania

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca są wydawane na wniosek pracodawcy, na czas określony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Zezwolenie wydaje się na warunkach określonych w przyrzeczeniu.

W przypadku, gdy przyrzeczenie zostało wydane, zezwolenie wydaje się po uzyskaniu pisemnego potwierdzenia pracodawcy o dacie rozpoczęcia wykonywania pracy przez cudzoziemca. Data rozpoczęcia wykonywania pracy przez cudzoziemca nie może być wcześniejsza niż data wydania decyzji w sprawie zezwolenia na pracę. Na wniosek pracodawcy można przedłużyć przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca.

Najpierw trzeba szukać na polskim rynku

W chwili obecnej obowiązuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. 06.141.1002). Do tego rozporządzenia wprowadzono w ostatnim czasie nowelizację – na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia zezwolenie na pracę wydaje się na pisemny wniosek pracodawcy. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia a wzór zezwolenia stanowi załącznik nr 2 rozporządzenia.

W toku postępowania w sprawie o wydanie zezwolenia bierze się pod uwagę informację starosty na temat na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz na temat możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy oraz informację pracodawcy m.in. o podjętych przez niego działaniach w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku oraz działaniach, które miały miejsce w związku z umieszczeniem oferty w systemie informatycznym. Podkreślić należy, że zgodnie z ustawą, działania, o których mowa powyżej uważa się za niewystarczające, jeżeli pracodawca ograniczył się jedynie do złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy.

Kiedy odmowa zezwolenia?

Rozporządzenie przewiduje cały szereg sytuacji, w których wydaje się decyzję o odmowie wydania zezwolenia. Dzieje się tak m.in., gdy pracodawca:

  • odmówi bez uzasadnionej przyczyny zatrudniania bezrobotnych lub poszukujących pracy,
  • wnioskuje o wydaje zezwolenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje lub umiejętności nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać,
  • proponowane wynagrodzenie będzie niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi,
  • kwalifikacje lub wykonywany przez cudzoziemca zawód nie odpowiada zawodom lub specjalnością, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji zawodów,
  • w postępowaniu o udzielenie zezwolenia pracodawca złożył wniosek zawierający nieprawdziwe dane, naruszył przepisy ustawy o promocji zatrudnienia lub instytucjach rynku pracy,
  • pracodawca prowadzi działalność, która nie jest odpowiednia do stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy oferowanej cudzoziemcowi.

Rozporządzenie przewiduje nadto warunki, w których wydaję się decyzję o odmowie wydania zezwolenia z przyczyn leżących po stronie cudzoziemca. Do warunków tych należą m.in. sytuacje, gdy cudzoziemiec:

  • został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności lub
  • został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało zawieszone, do czasu zakończenia okresu próby, lub
  • naruszył przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu kontroli nie upłynął 1 rok, lub
  • uzyskał ostateczną decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydaleniu lub jest stroną postępowania w tych sprawach, lub
  • nie uzyskał odpowiedniej wizy lub zezwolenia, o których mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zezwolenie jest wydawane w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze zezwolenia otrzymuje pracodawca, jeden z nich następnie przekazuje cudzoziemcowi.

Dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce

Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca pracodawca zobowiązany jest do złożenia pisemnego wniosku wraz z kompletem załączników:

  • wniosek o wydanie zezwolenia na pracę,
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej,
  • rejestr handlowy/zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (z ostatnich 3 miesięcy); w przypadku osób fizycznych występujących o zatrudnienie cudzoziemca w charakterze np. pomocy domowej należy załączyć dowód osobisty i zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
  • dokument potwierdzający prawo do lokalu zgodnego z adresem siedziby firmy i miejscem wykonywania przez cudzoziemca pracy,
  • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON,
  • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
  • umowa spółki,
  • uchwała o powołaniu do pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej,
  • kopia dokumentu podróży cudzoziemca (wypełnione strony),
  • dokumenty potwierdzające równoważność kwalifikacji zawodowych oraz poziom wykształcenia cudzoziemca,
  • oświadczenie pracodawcy złożone w trybie art. 75 k.p.a.(do pobrania na stronach internetowych Urzędów Pracy),
  • załącznik – tabelka ze stanem zatrudnienia (do pobrania na stronach internetowych Urzędów Pracy),
  • informację starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca (informacja w zakresie złożonej oferty pracy, również w systemie EURES)
  • dokumenty potwierdzające podjecie przez pracodawcę działań w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku (np ogłoszenie w prasie, Internecie, itp.) wraz z pisemną informacją pracodawcy w zakresie realizacji,
  • informację pracodawcy w zakresie realizacji oferty EURES
  • zaświadczenie o niekaralności cudzoziemca uzyskane w Polsce z Krajowego Rejestru Karnego
  • zakres czynności cudzoziemca na wnioskowane stanowisko pracy (o ile nie został on uwzględniony we wniosku)
  • upoważnienie/pełnomocnictwo do reprezentowania pracodawcy – w przypadku reprezentowania przez inne osoby – oryginał.

Źródło; www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości