Wiadomości

Przełom w dostępie do szerokopasmowego Internetu

Opublikowany: lis 3, 08:33

Dzisiaj, rząd zajmie się ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, dzięki której Polacy będą mieć łatwiejszy i szybszy dostęp do Internetu. Powstanie szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej umożliwi rozwój e-usług (e-zakupy, e-bankowość, e-leraning). Prostsze będzie inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną i zwiększy się konkurencja na tym rynku.

Projekt ustawy jest jednym z efektów prac zespołu „Polska Cyfrowa”, powołanego przez premiera w celu upowszechnienia dostępu do Internetu w Polsce. Wejście z życie ustawy umożliwi realizację przedsięwzięć zawartych w „Planie stabilności i rozwoju – wzmocnienie gospodarki Polski wobec światowego kryzysu finansowego”.

Kanały technologiczne w pasie drogowym

Podczas budowy lub przebudowy drogi zarządca będzie miał obowiązek położenia kanału technologicznego. Zliberalizowane zostaną także przepisy dotyczące zajęcia pasa drogowego oraz zmniejszone zostaną stawki za jego zajęcie. Dostęp do gruntów i budynków oraz do terenów stanowiących własność Skarbu Państwa (drogi publiczne, koleje, mosty, lasy państwowe, itp.) przewidzianych na inwestycje infrastruktury telekomunikacyjnej ma być łatwiejszy.

Urządzenia światłowodowe w budynkach

Każdy nowy budynek będzie musiał posiadać światłowodową instalację telekomunikacyjną. W praktyce umożliwi to rozprowadzanie cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych wysokiej rozdzielczości przez różnych dostawców. Odbiorniki telewizyjne będą wyposażane w tunery cyfrowe.

Konkurencyjność i równy dostęp

Ustawa umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego prowadzenie działalności telekomunikacyjnej oraz budowanie sieci w ramach zadań własnych (fakultatywnych). Samorządy będą musiały dopuścić i umożliwić współkorzystanie z infrastruktury i sieci wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom na równych i przejrzystych zasadach. Projekt wprowadza także możliwość prowadzenia działalności telekomunikacyjnej przez instytucje użyteczności publicznej (np. przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania, dystrybucji paliw lub energii oraz przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, będące jednostkami sektora finansów publicznych lub nadzorowane przez takie jednostki).

Ułatwienia na poziomie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

W planach zagospodarowania przestrzennego nie będzie można ustanawiać zakazów, które uniemożliwiałyby lokowanie inwestycji z dziedziny łączności. Wyjątkiem od tej zasady będą względy bezpieczeństwa państwa, ochrony środowiska i zdrowia.

Regionalne sieci szerokopasmowe

Przedsięwzięcia związane z budową lub rozbudową regionalnych sieci szerokopasmowych będą łatwiejsze i szybsze, bowiem ustawa nada im status inwestycji celu publicznego. Decyzję o lokalizacji sieci, która ma mieć charakter natychmiastowej wykonalności w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym, będzie podejmował wojewoda. Zaproponowane w ustawie przepisy skrócą ścieżkę inwestycyjną dla tych projektów i umożliwią pełne wykorzystanie funduszy unijnych.

Źródło: www.kancelaria.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości