Wiadomości

Projekt zmian w ustawie o żegludze śródlądowej

Opublikowany: lut 17, 13:25

Resort infrastruktury proponuje zmiany w przepisach dotyczących wydawania świadectw zdolności żeglugowej dla statków żeglugi śródlądowej. Najważniejsza zmiana polega na tym, że oprócz dotychczasowych świadectw, mają być wydawane wspólnotowe świadectwa zdolności żeglugowej.

Zgodnie z nowymi przepisami, świadectwa te będą wydawane przez urzędy żeglugi śródlądowej dla statków nowo budowanych i takich, które posiadają określone parametry techniczne oraz wykonują zarobkowy przewóz osób lub rzeczy po śródlądowych drogach wodnych Unii Europejskiej. Świadectwa będą wydawane na czas określony nie dłuższy niż 5 lat w przypadku statków pasażerskich i 10 lat dla pozostałych statków. Dokumentów takich nie będą potrzebowały promy oraz statki sportowe i rekreacyjne.

Założono, że wspólnotowe świadectwo zdolności żeglugowej będzie można uzyskać po poddaniu statku inspekcji technicznej, przeprowadzonej przez komisję inspekcyjną. Takie komisje będą tworzone w wyznaczonych urzędach żeglugi śródlądowej. Statek będzie można zwolnić z inspekcji technicznej po przedstawieniu przez armatora odpowiedniego dokumentu, potwierdzającego spełnienie wymagań technicznych, wydanego przez inną instytucję klasyfikacyjną. Instytucja taka musi być jednak uznana przez Komisję Europejską. W nowych przepisach określono także zasady obowiązywania wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej.

Przewiduje się, że koszty tworzenia i funkcjonowania komisji inspekcyjnych będą finansowane z budżetu państwa. Opłata pobierana za wystawienie wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej zasili budżet.

Przyjęcie tych rozwiązań będzie oznaczało wykonanie zobowiązań wynikających z dyrektywy unijnej ustanawiającej wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości