Wiadomości

Projekt ustawy w związku z wejściem w życie Protokołu do Umowy z Konfederacją Szwajcarską w sprawie swobodnego przepływu osób

Opublikowany: lip 31, 12:22

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wejściem w życie Protokołu do Umowy między Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z jednej strony a Konfederacją Szwajcarską z drugiej strony w sprawie swobodnego przepływu osób, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zaproponowane nowelizacje ustaw mają zapewnić Szwajcarom korzystanie z takich samych lub podobnych uprawnień, jakie przysługują obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, gdy nabywają nieruchomości, osiedlają się, podejmują pracę oraz prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Nowelizacja obejmuje ustawy dotyczące m.in.: nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, doradztwa podatkowego, ochrony osób i mienia, usług turystycznych, systemu ubezpieczeń społecznych, finansów publicznych, cudzoziemców. Wprowadzono również zmiany w przepisach określających zasady uznawania kwalifikacji do wykonywania tzw. zawodów regulowanych uzyskanych w Szwajcarii. Projekt dotyczy obywateli Szwajcarii korzystających z prawa pobytu i zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą
w Polsce.

Rząd przewiduje zmianę kilkunastu ustaw, których przepisy muszą zostać dostosowane do postanowień umowy w sprawie swobodnego przepływu osób, zawartej między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską. W związku z rozszerzeniem w 2004 r. Unii Europejskiej o 10 nowych państw, w tym Polskę, umowa ta została uzupełniona protokołem, który wszedł w życie 1 kwietnia 2006 r.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości