Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego

Opublikowany: maj 23, 07:43

Projektowane przepisy regulują sytuację żołnierzy zawodowych zniesionych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy dotąd nie zostali zweryfikowani przez Komisję Weryfikacyjną, a złożyli oświadczenia, czyli dobrowolnie poddali się weryfikacji. Ostateczny termin dokonania sprawdzeń mija 30 czerwca 2008 r.

Zaproponowane przepisy mają umożliwić pozostanie w rezerwie kadrowej żołnierzy zawodowych zniesionych ustawą o Wojskowych Służbach Informacyjnych (WSI), którzy musieliby zostać zwolnieni po upływie 3 lat pozostawania w tej rezerwie, zgodnie z przepisami ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Większość żołnierzy pełniących poprzednio służbę w WSI złożyło wnioski o wyznaczenie na stanowiska służbowe, jednak nie zostały one do chwili obecnej rozpatrzone. Oznacza to, że wyznaczony przez Radę Ministrów termin może zostać niedotrzymany. Prawie połowa z 2 tysięcy byłych żołnierzy nie przeszła procedur weryfikacyjnych, mimo że wnioski (wraz z oświadczeniami) złożyli w ustawowym terminie 30 dni od wejścia w życie przepisów ustawy.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano doprecyzowanie przepisu dotyczącego kwestii zapoznawania się podmiotu dokonującego przyjęcia ze sporządzonym stanowiskiem Komisji Weryfikacyjnej. Brak takiego stanowiska nie będzie miał wpływu na mianowanie, wyznaczanie lub zatrudnianie funkcjonariuszy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz w Służbie Wywiadu Wojskowego (SWW). Dzięki temu żołnierze zawodowi zniesionych Służb Informacyjnych, którzy dobrowolnie poddali się weryfikacji, będą mieli „otwartą drogę” do służby niezależnie od tego, czy Komisja Weryfikacyjna wyda czy nie wyda stanowiska w ich sprawie. Ci natomiast, którzy weryfikacji się nie poddali, w dalszym ciągu nie będą mogli pełnić służby w SKW, SWW i innych instytucjach wojskowych.

Źróło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości