Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji

Opublikowany: sty 14, 20:24

Oznacza to, że po wejściu w życie tej regulacji w postępowaniu upadłościowym zarówno w stosunku do dłużników prowadzących działalność gospodarczą, jak i dłużników nie prowadzących działalności – będą stosowane ogólne zasady zwalniania z kosztów sądowych. Obecne zasady te mają zastosowanie jednie do dłużników – osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, czyli tylko takie osoby można zwolnić z kosztów sądowych, a firmy już nie.

Przewidywane rozwiązanie dostosowuje prawo upadłościowe i naprawcze do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2012 r. TK uznał w nim, że wyłączenie możliwości zwolnienia dłużnika z opłaty sądowej narusza konstytucyjne prawo do sądu. Trybunał podkreślił, że to sąd w każdym przypadku powinien ocenić, czy dłużnik jest w stanie ponieść koszty sądowe. To sąd powinien decydować o zwolnieniu go z ponoszenia tych kosztów lub nie.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości