Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Opublikowany: lut 11, 07:19

Trybunał Konstytucyjny (TK) w wyroku z 12 grudnia 2011 r., dotyczącym systemów realizacji programów operacyjnych, ocenił, że niekonstytucyjne są rozwiązania w zakresie procedury odwoławczej, a nie systemu ubiegania się i udzielania dofinansowania w ramach tych programów.

Trybunał uznał, że rozwiązania ustawowe są niezgodne z art. 87 Konstytucji i utracą moc prawną po upływie 18-stu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli przestaną obowiązywać 27 czerwca 2013 r. TK, odraczając utratę mocy tych przepisów na osiemnaście miesięcy, wyszedł naprzeciw stanowisku ministra rozwoju regionalnego, który zwrócił uwagę, że zbyt szybkie zmiany dotyczące procedury odwoławczej mogą naruszyć proces wdrażania programów operacyjnych i zagrozić efektywnemu wykorzystaniu środków europejskich przeznaczonych na ich realizację.

Trybunał uznał, że odroczenie utraty mocy wskazanych przepisów umożliwi sprawne zakończenie obecnego okresu programowania na lata 2007-2013. Jednak maksymalny okres odroczenia nie jest wystarczający, aby dokończyć wdrażanie programów na lata 2007-2013, dlatego do ustawy wprowadzono takie zmiany, które jeszcze w tym okresie programowania umożliwią prowadzenie procedury odwoławczej na podstawie przepisów, których konstytucyjność nie będzie budziła zastrzeżeń.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości