Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki

Opublikowany: gru 11, 09:01

Nowe przepisy dotyczą wprowadzenia jasnego i czytelnego systemu obiegu informacji o zanieczyszczeniach między kapitanem statku a właściwymi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za zwalczanie zanieczyszczeń morza, jak też formy przekazywania meldunków.

Kapitan statku uczestniczącego w wypadku, statku na którym nastąpiło zanieczyszczenie lub zagrożenie zanieczyszczeniem oraz kapitan statku, który zauważył zanieczyszczenie morza, będzie miał obowiązek zawiadomić o tym fakcie odpowiednie organy państwa nadbrzeżnego oraz armatora statku.

Nowe przepisy określają ponadto uprawnienia dyrektorów urzędów morskich do udzielania schronienia statkom znajdującym się w niebezpieczeństwie w polskich obszarach morskich.

Jedną z istotnych zmian zaproponowanych w projekcie zmiany ustawy jest rozszerzenie o polskie morskie wody wewnętrzne strefy odpowiedzialności za zanieczyszczenia powodowane przez statki obcych bander. W przypadku spowodowania zanieczyszczenia w tym obszarze, nowy przepis umożliwi dyrektorom urzędów morskich wszczęcie postępowania w stosunku do sprawców takich zanieczyszczeń.

Dodatkowo nowelizacja wprowadza obowiązek zgłaszania dyrektorowi urzędu morskiego, przez dostawców paliw, informacji o zakończeniu działalności w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w polskich obszarach morskich oraz wprowadza zmiany wynikające z wejścia w życie Międzynarodowej konwencji o kontroli szkodliwych systemów przeciwporostowych stosowanych na statkach.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości