Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Opublikowany: sty 6, 08:23

W projekcie nowelizacji ustawy zawarto przepisy wprowadzające wyjątek od zasady składania do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wniosków o przyznanie premii kompensacyjnej za pośrednictwem banku kredytującego.

Chodzi o inwestora, który zamierza remontować budynek w całości z innych środków niż kredyt, na który została przyznana premia termomodernizacyjna lub premia remontowa. Wniosek o przyznanie premii będzie składany bezpośrednio do BGK, co skróci znacznie procedurę. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określające rozmiar i szacowane koszty przedsięwzięcia. Bank musi sprawdzić, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami ustawy. Premia będzie wypłacana bezpośrednio inwestorowi po zrealizowaniu przedsięwzięcia.

Ponadto projekt nowelizacji zakłada, że inwestor któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie będzie musiał wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. W rezultacie będzie mógł od razu zrealizować duży remont, korzystając – na dotychczasowych zasadach – zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej, albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane w części lub w całości z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych.

Uprawnienia do premii kompensacyjnej będą miały cztery kategorie inwestorów: właściciele budynku mieszkalnego, właściciele jego części, współwłaściciele budynku, współwłaściciele jego części.

Takie rozwiązanie oznacza (w niektórych, złożonych sytuacjach prawnych), że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi. Premia ta przysługuje jeden raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego lub jego części.

Przyjęte rozwiązania powinny w istotny sposób poprawić dostępność premii kompensacyjnej dla uprawnionych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości