Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty

Opublikowany: sty 22, 14:25

Projekt nowelizacji ustawy określa zasady wynagradzania nauczycieli uczestniczących w sprawdzianach i egzaminach. Zgodnie z projektem, zasady wynagradzania za przeprowadzanie sprawdzianów i egzaminów organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne będą korzystniejsze. Dyrektorzy tych komisji będą zawierać z egzaminatorami i nauczycielami akademickimi odrębne umowy dotyczące zakresu obowiązków i wysokości wynagrodzenia. Pozostali nauczyciele będą wykonywać te zadania zgodnie ze statutem szkoły. W przypadku nadgodzin wypracowanych w systemie tygodniowym, otrzymają oni dodatkowe wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe.

Nowe przepisy określają tryb oraz kryteria przyznawania nagród za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Kandydatów do nagrody będzie mogła zgłaszać m.in. rada rodziców. Nauczyciel, przed rozpoczęciem pracy, będzie zobowiązany do przedstawienia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającej niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie.

W projekcie uwzględniono możliwość edukacji dzieci i młodzieży poza granicami Polski. Nauka może być prowadzona w zagranicznych szkołach, przedszkolach lub też w placówkach oświatowych działających przy przedstawicielstwach dyplomatycznych na terenie naszego kraju. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego lub chodzącego do szkoły za granicą będą zobowiązani poinformować o tym dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka. Sprecyzowano również pojęcie „niespełnienia obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki”, które określono jako nieusprawiedliwione nieuczęszczanie dziecka do przedszkola bądź szkoły przez co najmniej miesiąc.

Zaproponowano zmianę przepisu dotyczącego udzielania stypendiów szkolnych. Zgodnie z nim stypendium będzie przyznawane uczniowi na okres od jednego do dziewięciu miesięcy w danym roku szkolnym.

Minister edukacji narodowej będzie mógł wspomagać organizacje i stowarzyszenie prowadzące zajęcia lekcyjne w języku polskim wśród dzieci pracowników migrujących, m.in. poprzez delegowanie do pracy w tych organizacjach nauczycieli z Polski.
Projekt zakłada również zwiększenie odpowiedzialności dyrektorów szkół za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć.

Dotychczasowe zadania straży gminnych uzupełniono o obowiązek informowania dyrektorów szkół o uczniach uchylających się od uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości