Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Opublikowany: cze 24, 08:46

Jedna z ważniejszych zmian zakłada zwolnienie od 2009 r. z podatku od czynności cywilnoprawnych działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przez spółki kapitałowe. Chodzi m.in. o ich łączenie i podział, wniesienie do spółki kapitałowej wkładów niepieniężnych (aportów) w postaci oddziału innej spółki kapitałowej oraz wymianę udziałów w takich spółkach.

Opodatkowanie nie dotyczyłoby także zmiany umowy spółki, związanej z przeniesieniem (między państwami członkowskimi) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby. Zgodnie z projektem, z podatku zwolnione będą też przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Proponowane zmiany powinny ułatwić przepływ kapitału między takimi spółkami.

Zmiana przepisów jest konieczna ze względu na wejście w życie 12 marca 2008 r. dyrektywy wspólnotowej z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Państwa członkowskie Unii Europejskiej na jej wdrożenie mają czas do końca tego roku. Nowy akt wspólnotowy uprościł i uporządkował prawo Unii Europejskiej w kwestii opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych. Przede wszystkim ograniczono katalog czynności podlegających podatkowi kapitałowemu w tych spółkach. W polskim prawie funkcję podatku kapitałowego pełni podatek od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie dyrektywy unijnej działania restrukturyzacyjne zwolniono z podatku kapitałowego.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości