Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

Opublikowany: wrz 15, 08:59

Projekt przede wszystkim wdraża przepisy unijne dotyczące zootechniki. Oznacza to, że minister rolnictwa ma przygotowywać w sposób określony przez Komisję Europejską wykaz uznanych związków hodowców lub innych podmiotów prowadzących w Polsce księgi hodowlane dla bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych. Ma go też aktualizować i umieszczać na stronie internetowej resortu rolnictwa.

Nowe przepisy nakładają też obowiązek informowania innych państw członkowskich Unii Europejskiej i opinii publicznej o planowanych w danym roku zawodach konnych, których organizator będzie chciał odstąpić od obowiązku równego traktowania koniowatych, wpisanych do ksiąg prowadzonych w Polsce i innym państwie członkowskim.

Ponadto w projekcie jednoznacznie wskazano, że w Polsce ma być prowadzona tylko jedna księga dla rodów drobiu, każdego z gatunków zwierząt futerkowych oraz linii hodowlanych pszczół. Prowadzenie księgi tylko przez jeden podmiot sprawi, że na terenie całego kraju realizowany będzie jednolity program hodowlany, a uzyskane wyniki z oceny wartości użytkowej hodowanych zwierząt będą porównywalne.

W projekcie doprecyzowano także listy dokumentów, które powinny być składne przez związki hodowców lub inne podmioty, które ubiegają się o zezwolenie na prowadzenie określonej księgi lub rejestru. Chodzi o potwierdzenie, że organizacje te będą w stanie realizować powierzone im zadania.

Zaproponowano również rozwiązania, które będą miały wpływ na działalność podmiotów wprowadzających do obrotu nasienie buhajów – jeśli nie będzie ono spełniać wymagań ustawowych, to minister rolnictwa będzie mógł cofnąć zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Doprecyzowano także wymagania, jakie powinny spełniać reproduktory koniowatych lub nasienie od nich pochodzące, aby można je wykorzystać w rozrodzie.
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości