Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich

Opublikowany: paź 16, 14:57

Nowe prawo uwzględnia możliwość wykonywania w Polsce zawodu farmaceuty przez obywateli państw członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej i państw członkowskich EFTA – Europejskiego Porozumienia o Wspólnym Handlu, stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Projektowane przepisy uwzględniają również konsekwencje prawne wynikające z respektowania zasady swobodnego przepływu osób, dotyczy to w tym przypadku członków ich rodzin.

Określono wymagania kwalifikacyjne niezbędne do podejmowania i wykonywania zawodu farmaceuty, zasady dostępu do zawodu, wymogi formalne związane z praktyką farmaceutyczną oraz zasady doskonalenia zawodowego. Określono również kryteria odpowiedzialności zawodowej, które będą identyczne z tymi, jakie obowiązują lekarzy i lekarzy dentystów.

Obywatelom polskim oraz cudzoziemcom niebędącym obywatelami państw członkowskich UE prawo wykonywania zawodu farmaceuty będzie przyznawała okręgowa rada aptekarska, odpowiednia do miejsca wykonywania pracy. Decyzje w sprawie prawa wykonywania zawodu przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej będzie podejmowała Naczelna Rada Aptekarska. Farmaceuci pochodzący z krajów członkowskich UE mogą w Polsce posługiwać się oryginalnym tytułem określającym wykształcenie lub jego skrótem.

Wprowadzono również nowe rozwiązania dotyczące możliwości tymczasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu farmaceuty. Chodzi tu o sytuacje, w których farmaceuta chce tymczasowo wykonywać zawód lub prowadzić działalność w innym państwie członkowskim, nie zmieniając przy tym swojej siedziby. Konieczne będzie wówczas pisemne zawiadomienie właściwej okręgowej izby aptekarskiej, która prowadzi specjalny, uproszczony rejestr takich osób. Nowe prawo przewiduje, że farmaceuta wykonujący tymczasowo swój zawód na terenie Polski będzie podlegał odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z przepisami dotyczącymi wykonywania tego zawodu.

W projekcie ustawy przyjęto, że zawód farmaceuty może wykonywać osoba posiadająca prawo do wykonywania tego zawodu, która złożyła ślubowanie i została wpisana do rejestru farmaceutów. Rejestry te będą prowadzone przez okręgowe izby aptekarskie. Wprowadzono obowiązek przynależności do samorządu aptekarskiego. Farmaceuta, który nie wykonuje zawodu przez więcej niż 5 lat w ciągu ostatnich 6 lat, a zamierza kontynuować swą działalność zawodową, powinien powiadomić o tym właściwą okręgową radę aptekarską oraz odbyć staż uzupełniający.

Ustalenie przejrzystych procedur uznawania kwalifikacji zawodowych farmaceutów uprości dostęp do zawodu osobom z obszaru całej UE, zwiększy liczbę farmaceutów oraz podniesie jakość szeroko rozumianej opieki medycznej.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości