Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, ustawy - Prawo własności przemysłowej oraz ustawy o podpisie elektronicznym

Opublikowany: kwi 17, 12:27

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz ustawy o podpisie elektronicznym, przedłożony przez ministra gospodarki.

Doprecyzowanie zadań ministra gospodarki w związku z unowocześnianiem gospodarki polskiej oraz prowadzeniem spraw dotyczących stosunków gospodarczych z zagranicą, w tym szczególnie w odniesieniu do kwestii wynikających z członkostwa RP w UE, to główne założenia projektu nowelizacji. Projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej związany jest m.in. z realizacją zadań Ministerstwa Gospodarki w sprawie unowocześniania polskiej gospodarki. Projekt uzupełnia zakres spraw należących do działu gospodarka o “innowacyjność” i “konkurencyjność gospodarki”, co wynika z faktu kreowania i koordynowania przez to ministerstwo działań zmierzających do podniesienia poziomu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz konkurencyjności gospodarki. Jest to jeden z priorytetów polityki rządu i programu “Solidarne Państwo”. Proponowane przepisy precyzują kompetencje ministra gospodarki dotyczące stosunków gospodarczych z zagranicą, w szczególności zaś zadania wynikające z członkostwa Polski w UE. Obecne działania ministra to m.in. obsługa komitetów i grup roboczych Komisji Europejskiej i Rady UE w zakresie stosunków gospodarczych z zagranicą. Wynikają one z Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w świetle którego Wspólna Polityka Handlowa oparta jest na jednolitych zasadach. Projekt uwzględnia wykonywane przez Ministerstwo Gospodarki działania związane z reprezentowaniem i ochroną interesów gospodarczych RP w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO). W ten sposób jednoznacznie rozgraniczone zostały kompetencje ministra gospodarki i ministra spraw zagranicznych w obszarze zewnętrznej polityki handlowej po przystąpieniu RP do UE. Projekt precyzuje zadania poszczególnych resortów w sprawie polityki celnej. Podział kompetencji i roli wiodącej pomiędzy Ministerstwem Gospodarki a Ministerstwem Finansów jest odzwierciedleniem stanu istniejącego od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Za współpracę w określaniu Wspólnej Taryfy Celnej odpowiada MF. Ponadto projekt ustawy przekazuje nadzór nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym ministrowi właściwemu ds. informatyzacji oraz nowelizuje ustawę o podpisie elektronicznym. Zakłada się także wprowadzenie zmian w ustawie – Prawo własności przemysłowej, dzięki którym Urząd Patentowy RP będzie podlegał prezesowi Rady Ministrów, a minister gospodarki będzie, w imieniu premiera, sprawował nadzór nad działalnością Urzędu.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości