Wiadomości

Projekt ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opublikowany: sie 30, 06:25

Zakłady opieki zdrowotnej oraz indywidualnie praktykujący pracownicy medyczni będą zobowiązani do monitorowania aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz do wykonywania badań mikrobiologicznych w przypadku podejrzenia o wystąpieniu zakażenia. Ponadto, kierownicy ośrodków zdrowia będą musieli na bieżąco przekazywać raporty organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej o pojawiających się zakażeniach, w tym także o występowaniu tzw. czynników alarmowych (szczególnie groźnych i odpornych czynników chorobotwórczych). Lekarze i felczerzy będą prowadzić rejestr zgłaszanych przez siebie zachorowań lub zgonów z powodu zakażeń i chorób zakaźnych.

Projekt ustawy zakłada także, że minister zdrowia będzie mógł rozszerzyć listę zakażeń i chorób zakaźnych objętych nadzorem epidemiologicznym. Umożliwi to jednostkom służby zdrowia skuteczne działanie w sytuacji nadzwyczajnej, np. wystąpienia nowej, nieznanej choroby.

W przypadku niektórych chorób będzie możliwe zastosowanie obowiązkowego leczenia (w tym hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny), nawet bez zgody chorego i przy zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to chorób zakaźnych łatwo rozprzestrzeniających się, o wysokiej śmiertelności, np. cholera, wirusowe gorączki krwiotoczne. W przypadku zagrożenia życia chorego, działania te mogą być wyjątkowo podjęte na polecenie lekarza, nawet bez wcześniejszej decyzji administracyjnej. Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że pracownicy opieki zdrowotnej oraz inne osoby, które podejmują działania na podstawie przepisów o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, będą miały uprawnienia do ochrony prawnej należnej funkcjonariuszom publicznym.

Nowe prawo przewiduje również wymianę informacji oraz koordynację działań, jeśli chodzi o zapobieganie i zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W tym celu w Polsce powstanie tzw. krajowy punkt kontaktowy.

Procedurami mającymi na celu przeciwdziałanie szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych zostaną objęci posiadacze, właściciele i zarządzający nieruchomościami.

Minister zdrowia, w drodze umowy, będzie mógł przeznaczać środki na szpitale, oddziały zakaźne, poradnie konsultacyjne chorób zakaźnych oraz punkty szczepień.

Projekt ustawy daje osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych (w tym także do bezpłatnego zaopatrzenia w leki), w przypadku gdy nie posiadają one ubezpieczenia zdrowotnego.

Nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązujący akt z 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości