Wiadomości

Projekt ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Opublikowany: paź 30, 09:52

Projekt ustawy dotyczy uprawnień dla pracowników do uczestniczenia w organach nadzorczych spółek, powstałych w wyniku połączenia transgranicznego.

Najważniejsza kwestią, umożliwiającą uczestnictwo pracowników w wyborze organów nadzorczych, jest powołanie tzw. specjalnego zespołu negocjacyjnego, który ma prowadzić rozmowy z organami spółek zamierzających dokonać transgranicznego połączenia. Jego zadaniem będzie zawarcie porozumienia ze spółkami uczestniczącymi. Będą w nim określone zasady uczestnictwa pracowników nowo powstałej spółki w procesie współdecydowania o składzie jej rady nadzorczej.

Członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego będą wybierani lub wyznaczani w spółce znajdującej się w każdym państwie członkowskim. W jego skład mogą wejść przedstawiciele organizacji związkowych. Jednak większość zespołu powinni stanowić pracownicy spółek uczestniczących, zainteresowanych spółek zależnych lub zakładów. Negocjacje prowadzone przez zespół mogą trwać przez okres do 6 miesięcy od dnia zwołania pierwszego posiedzenia, z możliwością przedłużenia rozmów do roku. Wynikiem zakończenia prac zespołu jest porozumienie, które podpisują osoby upoważnione. Porozumienie dotyczy wszystkich pracowników spółki utworzonej w wyniku połączenia transgranicznego.

Kolejnym etapem procesu łączenia spółek jest utworzenie zespołu przedstawicielskiego, składającego się z pracowników spółki powstałej w wyniku fuzji transgranicznej. Jego zadaniem będzie m.in. podział miejsc w radzie nadzorczej nowej spółki, proporcjonalnie do liczby zatrudnionych pracowników, oraz wydanie decyzji o sposobie rekomendowania osób do rady nadzorczej.

Źródło: www.przemier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości