Wiadomości

Projekt ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw

Opublikowany: cze 3, 08:34

W ramach działalności Pełnomocnika Rządu do Spraw Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji został opracowany projekt ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

Jest to reakcja na wnioski zgłaszane przez środowiska samorządowe oraz doprecyzowanie rozwiązań w zakresie sygnalizowanych wniosków i postulatów.

Ponieważ projekt ustawy przyznaje wójtom (burmistrzom i prezydentom miast) prawo do powoływania i odwoływania sekretarzy gmin, wiąże się to ze zmianami w ustroju samorządu gminnego wprowadzonymi przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta ( Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz.984 za zm.) Dotychczas uprawnienia te leżały w kompetencji rady gminy.

Przyjęcie zasady bezpośredniego wyboru wójta łączy się nie tylko z zastąpieniem kolegialnego organu jednoosobowym, łączy się też ze zmianą uprawnień tego organu, w ramach których zadania wykonywane są przez sekretarza gminy. Dlatego w projekcie ustawy znalazły się rozwiązania, mające zapewnić organowi wykonawczemu decydujący wpływ na obsadę tego stanowiska.

Projekt ustawy doprecyzowuje również zasady zatrudnienia pracowników samorządowych. Pracodawcy samorządowi będą mieli prawo przenoszenia pracowników już zatrudnionych na inne wolne stanowiska w danej jednostce organizacyjnej bez konieczności przeprowadzenia procedury naboru. Dotyczyć to będzie jedynie pracowników na stanowiskach urzędniczych, a przeniesienie będzie mogło nastąpić na wniosek lub za zgodą pracownika.

Rozwiązania zaprezentowane w projekcie ustawy otrzymały rekomendacje Rady Ministrów dnia 15 maja, niebawem będą przedmiotem prac Parlamentu.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości