Wiadomości

Projekt ustawy o organizacji rynku rybnego

Opublikowany: wrz 23, 09:24

Projekt ustawy ma usprawnić system organizacji rynku rybnego i zapewnić efektywne uczestnictwo tego sektora we wspólnej polityce rybackiej Unii Europejskiej.

W projekcie ustawy przewidziano obowiązek dokonywania transakcji pierwszej sprzedaży dorszy bałtyckich w centrach pierwszej sprzedaży. Centrum pierwszej sprzedaży ryb to wyodrębniony w porcie lub przystani obiekt wyposażony w niezbędną infrastrukturę (wyładunkową, transportową) przeznaczony do prowadzenia sesyjnej lub aukcyjnej sprzedaży ryb, prowadzony przez uznaną organizację producentów. Organizacja ta będzie musiała wprowadzać dane o pierwszej sprzedaży do systemu informatycznego prowadzonego przez ministra rolnictwa. Dzięki temu centra, oprócz zapewnienia odpowiednich warunków weterynaryjno-sanitarnych, przyczynią się do eliminowania z rynku produktów rybnych pochodzących z nielegalnych połowów. Rozwiązanie to nie będzie prowadzić do monopolizacji rynku dorsza, bo obowiązkowe będzie jedynie miejsce sprzedaży (centrum), zaś charakter transakcji (sprzedaż sesyjna lub aukcyjna), umożliwi rybakom wybór nabywcy i akceptację ceny. Przepisy te zapewnią ochronę zasobów dorsza, ograniczą nieuczciwą konkurencję wśród armatorów dokonujących jego połowu oraz przedsiębiorców zajmujących się jego obrotem i przetwórstwem.

Doprecyzowano przepisy dotyczące tzw. karty sprzedaży, wystawianej w przypadku wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu produktów rybnych z połowów morskich. Będzie ona wystawiana przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru skupujących, który jej oryginał przekaże sprzedającemu, a kopię okręgowemu inspektorowi rybołówstwa morskiego. Termin „karta sprzedaży” zastąpi dotychczasowe pojęcie „dokument pierwszej sprzedaży” .

Projekt ustawy wprowadza możliwość dobrowolnego opracowania kodeksów dobrej praktyki rybackiej, które będą mogły być tworzone przez różne organizacje z branży rybackiej, np. organizacje producentów. Dzięki takim kodeksom nastąpi ujednolicenie standardów produkcji i jakości oraz wzrośnie konkurencyjność produktów rybnych. Kodeksy będą miały znaczenie w przypadku wprowadzenia wspólnotowego systemu ekoznakowania produktów rybnych i przy ubieganiu się o pomoc finansową z funduszy unijnych.

Doprecyzowano przepisy dotyczące rejestru przedsiębiorców skupujących produkty rybne. Istniejący rejestr, prowadzony przez ministra rolnictwa, ma być uzupełniony o dodatkowe dane przedsiębiorcy, tj. o weterynaryjny numer identyfikacyjny i informacje o wykreśleniu z rejestru.

W projekcie ustawy doprecyzowano przepisy dotyczące udzielania pomocy finansowej na rynku rybnym. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej wśród działań interwencyjnych objętych pomocą, przewidziano m.in.: wycofanie produktów rybnych, utrwalanie i przechowywanie tych produktów, niezależne wycofanie produktów rybnych oraz prywatne składowanie takich produktów. Z tych działań będą mogły skorzystać wyłącznie uznane organizacje producentów.
Zgodnie z projektem ustawy, kontrola produktów rybnych będzie w gestii okręgowych inspektorów rybołówstwa morskiego i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jednocześnie minister rolnictwa zostanie upoważniony do prowadzenia regularnych kontroli organizacji producentów, związków organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych.

Przestanie obowiązywać ustawa z 22 stycznia 2004 r. o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości