Wiadomości

Projekt specustawy na Euro 2012

Opublikowany: maj 31, 07:52

Dziś (31 maja br.) Rada Ministrów zajmie się projektem specustawy o bezpieczeństwie EURO 2012. Projekt zawiera przepisy, które będą obowiązywać m.in. w czasie trwania turnieju EURO 2012, meczów rozgrywanych podczas mistrzostw oraz imprez towarzyszących tej imprezie. Wprowadza rozwiązania, które zapewnią sprawne i bezpieczne przeprowadzenie turnieju oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na imprezach masowych, w szczególności na imprezach sportowych.

Projekt ustawy składa się z zapisów opracowanych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Sprawiedliwości.

Podczas EURO 2012 przewiduje się zawieszenie wymogu umieszczania danych osobowych na biletach wstępu na mecze EURO 2012. Planuje się również możliwość wsparcia Straży Granicznej przez służby ochrony lotniska.

Projekt zakłada możliwość sprzedaży piwa o niskiej zawartości alkoholu na imprezach masowych w trakcie mistrzostw.

Na stałe do kodeksu wykroczeń ma zostać wprowadzone karanie posiadania niebezpiecznych narzędzi (m.in. noża, maczety) w miejscu publicznym, kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Specustawa przewiduje również wprowadzenie na stałe w ustawie o policji możliwości obserwowania oraz rejestrowania i monitorowania obrazu z pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane.

Projekt zakłada odpowiedzialność karną za nagłe wtargnięcie na teren obiektu, na którym odbywa się impreza masowa, a nie tylko np. na murawę boiska.

Rozszerzona została także możliwość stosowania zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji, które odbywają się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Ustawa przewiduje elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych. Osoby skazane zamiast stawiennictwa w jednostce policji musiałyby podczas trwania meczu przebywać w miejscu stałego pobytu. Dodatkowo byłyby monitorowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Monitoringiem elektronicznym objęci byliby tylko ci pseudokibice, wobec których zakaz orzeczono na mocy znowelizowanej ustawy.

W projekcie znalazł się również zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej. Umożliwia ona osądzenie osoby np. bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Zaproponowano również zaostrzenie kar za fałszywe alarmy bombowe. Obecnie sprawcom takich alarmów grozi grzywna lub areszt do 30 dni. Po zmianach kara może wynieść od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Projekt specustawy EURO 2012 zmienia łącznie 11 ustaw, w tym 5 kodeksów. Poza przepisami tymczasowymi wprowadza również przepisy uzupełniające, które odnoszą się między innymi do: kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania karnego, ustawy o policji, ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości