Wiadomości

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej

Opublikowany: lip 16, 13:23

Prezentowany projekt Strategii cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego został przygotowany w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej, przez zespół: Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialnego za telekomunikację.
Proponowana Strategia obejmuje kwestie związane z procesem przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej. Wyjaśnia przesłanki jakimi kierował się Zespół przygotowując dokument oraz przedstawia sytuację cyfryzacji telewizji w świetle zmian dokonywanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zwraca uwagę na korzyści jakie przyniesie telewizja cyfrowa zarówno dla odbiorców (większa oferta programowa, lepsza jakości odbioru, możliwość korzystania z dodatkowych usług), jak i państwa (przede wszystkim zagospodarowanie zasobów częstotliwości powstałych z oszczędności, jakie umożliwia telewizja cyfrowa). Przedstawia również szczegółowy harmonogram wyłączeń telewizji analogowej w poszczególnych obszarach kraju oraz terminy włączania na nich emisji cyfrowych. Proces cyfryzacji telewizji naziemnej rozpocznie się 30 września 2009 r., a ostatnia emisja analogowa zostanie wyłączona 31 lipca 2013 r.

Standardy techniczne:

W projekcie strategii określono podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z obszaru Polski. Odbiornik te, w postaci odbiornika zintegrowanego (tzn. telewizora wyposażonego w tuner oraz dekoder) albo specjalnej przystawki do odbiornika analogowego, powinny spełniać podstawowe wymagania:

  • standard emisji DVB-T,
  • dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC);
  • dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E‑AC-3 (Dolby Digital Plus).

Dokument przykłada dużą uwagę do spraw konsumenckich i problemów, jakich mogą oni doświadczyć w związku z przejściem na nadawanie cyfrowe. Problemy te związane są głównie z koniecznością zakupu przystawki lub odbiornika telewizyjnego zdolnego odebrać emisje cyfrowe, co wiąże się z jednorazowym wydatkiem finansowym. Przewiduje się, że zorganizowane zostanie wsparcie finansowe dla najuboższych rodzin, których nie będzie stać na zakup dekodera.

W celu przekazania społeczeństwu informacji o zmianach w sposobie nadawania telewizji przygotowywana jest kampania informacyjno-edukacyjna, która również przewiduje pomoc dla osób, które nie posiadają wiedzy na temat cyfryzacji.
Dokument zostanie obecnie poddany uzgodnieniom międzyresortowym i społecznym, a następnie przedstawiony Radzie Ministrów do zatwierdzenia i wówczas będziemy mogli mówić o ostatecznym dokumencie strategii cyfryzacji.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości