Wiadomości

Prezydent skierował nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do TK

Opublikowany: lip 28, 09:13

Prezydent Lech Kaczyński skierował w piątek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – powiedział w poniedziałek PAP minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

Uchwalona w czerwcu przez Sejm ustawa ma umożliwić budżetowi uzyskanie dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

Minister Duda uzasadniał prezydencki wniosek do TK tym, że przyjęta przez Sejm nowelizacja uchyla albo zmienia te same przepisy, do których odnosiła się poprzednia nowelizacja z września 2008 roku. Prezydent nie podpisał do tej pory tej nowelizacji, ponieważ – na jego wniosek – zajmował się nią Trybunał Konstytucyjny.

- Jeśli chodzi o dywidendy z zysków GPW i KDPW, to zmiany umożliwiające ich wypłatę wejdą w życie po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy z września 2008 roku. W związku z tym, druga nowelizacja z czerwca tego roku, regulująca tę samą kwestię, jest bezprzedmiotowa. Jej wejście w życie spowodowałoby tylko legislacyjny bałagan, niedopuszczalny w demokratycznym państwie prawa – powiedział Duda.

Zaznaczył, że wypłata dywidendy będzie możliwa, gdy prezydent podpisze “wrześniową” nowelizację, po uzyskaniu opinii Marszałka Sejmu. Do tego jednak – jak dodał – potrzebny jest wyrok TK wraz z pisemnym uzasadnieniem, a na wydanie takiego uzasadnienia Trybunał ma 30 dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Trybunał ogłosił wyrok w sprawie zaskarżonych przez prezydenta przepisów ustawy z września ub.r. 16 lipca tego roku. Prezydent zarzucał, że nowela narusza niezależność Narodowego Banku Polskiego (NBP), przez zobowiązanie banku do wyzbycia się akcji KDPW. Według zaskarżonego przez prezydenta przepisu, NBP miał mieć 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy na zbycie akcji KDPW innym akcjonariuszom. Gdyby tego nie zrobił, po 18 miesiącach straciłby prawo głosu z posiadanych akcji KDPW.

Źródło: www.prezydent.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości