Wiadomości

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownika, który będzie odpowiedzialny za walkę z pożarami i ewakuację pracowników

Opublikowany: sty 9, 05:43

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy, każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownika, który będzie odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, walkę z pożarami i ewakuację pracowników. Nowelizacja jest konsekwencją zarzutu Komisji Europejskiej dotyczącego niewłaściwego i niepełnego wdrożenia przepisów dyrektywy Rady Europejskiej.

Konfederacja Pracodawców Polskich podkreśla, że pracodawcy nie będą w stanie do 18 stycznia 2009 r. dostosować się do nowych przepisów. Podstawowym problemem będzie przeszkolenie odpowiedniej liczby osób, które będą mogły wykonywać te dodatkowe zadania. Szkolenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzić jedynie szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz komendy wojewódzkie PSP. W związku z tym, że w poprzednim roku jedynie ponad 200 osób uzyskało tytuł inżyniera ochrony przeciwpożarowej, mało prawdopodobne jest, aby do 18 stycznia przeszkolona została taka liczba osób, która sprostałaby potrzebom wszystkich pracodawców. Przedsiębiorca pozbawiony odpowiednio wykwalifikowanej osoby będzie narażony na mandaty nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy. W dalszej kolejności może doprowadzić to do wytaczania spraw sądowych i kar grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł.

Uważamy, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracodawcy będą mogli ponosić odpowiedzialność tylko dlatego, że państwo nie jest w stanie zapewnić im warunków do odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Ponadto sygnalizujemy, że nowe przepisy, nakładając obowiązki na wszystkie firmy – także te zatrudniające tylko jednego pracownika – doprowadzą do tego, że prawie dwa miliony przedsiębiorstw będzie zmuszone do wydania kilku miliardów złotych na szkolenie (pracownicy nie mogą uczestniczyć w kosztach). Zdaniem KPP, będzie to zdecydowanie zbyt wielkim obciążeniem finansowym dla firm.

Konfederacja Pracodawców Polskich dostrzega bariery i zagrożenia, jakie mogą spotkać pracodawców w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Postulujemy odroczenie wejścia w życie nowych przepisów do czasu, aż pracodawcom zapewniona zostanie możliwość przeszkolenia swoich pracowników i dostosowania firm do nowych obowiązków.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości