Wiadomości

Pozytywne testy SISNET w Polsce

Opublikowany: cze 21, 11:25

Dnia 19 czerwca 2007 r. przeprowadzono testy komunikacyjne pomiędzy wybudowaną infrastrukturą techniczną SIS po stronie polskiej a Centralnym Systemem SIS (C.SIS) w Strasburgu. Wynik testów jest pozytywny. Postawione Polsce przez Komisję Europejską zadanie zostało wykonane.

Jednym z ważnych elementów wdrażania dorobku prawnego Schengen jest budowa infrastruktury teleinformatycznej Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). W związku z opóźnieniami w realizacji przez EU systemu SIS II Portugalia zaproponowała rozwiązanie przejściowe SISone4All (System Informacyjny Schengen I dla wszystkich) polegające na czasowym włączeniu nowych krajów członkowskich do obecnej sieci SIS-NET. Umożliwi to wymiany informacji w ramach SIS w bardzo krótkim czasie, co pozwoli na zniesienie wewnętrznej kontroli granicznej w obszarze Schengen m.in. Polski pomiędzy grudniem 2007 a marcem 2008 roku.

Implementacja SISone4All jest bardzo znaczącym projektem w ramach SIS. Polega ona na integracji obecnych oraz 9 nowych użytkowników systemu informacyjnego i jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem technicznym jak i organizacyjnym. Podstawowym zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie migracji systemów SIS1+, SIRENE i VISION do nowej sieci w bardzo krótkim czasie. Komisja Europejska podejmując decyzję o realizacji SISone4All postawiła krajom członkowskich bardzo ambitne zadanie techniczne obarczone wysokim ryzykiem powodzenia przedsięwzięcia ze względów czasowych oraz rozległości geograficznej projektu.

W Polsce za koordynację działań zwianych z tym procesem odpowiedzialne jest Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Przygotowania Organów Administracji Państwowej do współpracy z systemem SIS i systemem VIS Pana Ministra Grzegorza Bliźniuka.

W warunkach polskich zadanie stworzenia technicznych warunków do wymiany informacji w ramach SISone4All zostało powierzone specjalistom Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA oraz Biura Łączności i Informatyki KGP. Decyzja o budowie polskiego elementu systemu zapadła w dniu 26 lutego 2007 r. kiedy to zadanie zostało przekazane do realizacji specjalistom podległym Podsekretarzowi Stanu w MSWiA Panu Piotrowi Piętakowi.

W bardzo krótkim czasie w DIT MSWiA wybudowana została infrastruktura telekomunikacyjna zapewniająca bezpieczny transfer informacji z Polski do europejskich systemów SIS. W tym samym czasie w BŁiI KGP trwały prace związane z budową środowiska informatycznego umożliwiającego dostęp do zasobów informacyjnych SIS.

W dniu 20 czerwca br. strona polska otrzymała gratulacje w związku z osiągnięciem pełnego sukcesu w realizacji trudnego przedsięwzięcia m.in. od Pana Raula Fresnena z Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej (Biuro DG H JAI SIS) oraz przedstawiciela prezydencji niemieckiej Pana Fridricha Kampa Szefa WG SIS-TECH.

Zakończył się kolejny proces związany z integracją Polski w ramach UE. Złożone pod względem technicznym i organizacyjnym zadanie zostało przez polskich inżynierów zrealizowane z dużym powodzeniem. Przed nami kolejne ważne i nie mniej trudne zadanie – migracja sieci teletransmisyjnej TESTA do s-TESTA i uruchomienie polskiego komponentu SIS II.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości