Wiadomości

Pozwy zbiorowe

Opublikowany: gru 15, 08:55

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu zbiorowym. Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie ocenia ten projekt – przedstawione propozycje rozwiązań nie będą – naszym zdaniem – dobrze służyły potencjalnym adresatom ustawy.

Potrzebę wprowadzenia pozwu zbiorowego motywuje się, przede wszystkim, koniecznością lepszej ochrony konkurencji i konsumentów. Jednak wprowadzenie do polskiego prawa pozwów zbiorowych powinno być poprzedzone gruntowną analizą zachodnich doświadczeń. W naszej ocenie nie wskazują one, że instytucja pozwu grupowego mogłaby być panaceum na wszelkie problemy polskiego sądownictwa.

- Jeżeli polski ustawodawca decyduje się na wprowadzenie instytucji pozwów zbiorowych, to mając na uwadze doświadczenia w stosowaniu podobnych przepisów, należałoby po pierwsze: ograniczyć instytucje pozwów zbiorowych do postępowania pozasądowego, po drugie: nie tylko znieść przymus adwokacki/ radcowski, ale w tym postępowaniu ustanowić np. możliwość reprezentowania poszkodowanych wyłącznie przez organizacje konsumenckie – uważa Henryk Michałowicz, ekspert KPP

Naszym zdaniem pozwy zbiorowe, pomyślane jako sposób przyspieszenia postępowania sądowego dzięki odrębnym procedurom, nie będą wystarczającym panaceum. Komisja Kodyfikacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów Kodeksu postępowania cywilnego mającą w ogóle przyspieszyć postępowanie sądowe. Do tego czasu należy zatem wstrzymać się z poszukiwaniem dalszych środków usprawniających ten proces.

Uważamy, że wprowadzenie przymusu adwokackiego lub radcowskiego oraz dopuszczenie umownego uregulowania wysokości wynagrodzenia profesjonalnych pełnomocników w zależności od kwoty zasądzonej na rzecz powoda, sprawią, że rozwiązania te nie będą realizować celu ustawy, jakim jest przede wszystkim ochrona konsumentów oraz wzmocnienie i ochrona konkurencji.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest zdania, że należy tak skonstruować przepisy, by pozwani przedsiębiorcy z należytą starannością i aktywnie brali udział w postępowaniu. Na przykład, aby w jego toku istniał przymus przedstawienia w odpowiednim czasie wszelkich twierdzeń, zarzutów i dowodów zarówno po stronie pozwanej, jak i powodowej.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości