Wiadomości

Potrzebne są autostrady

Opublikowany: wrz 30, 09:02

W ciągu trzech lat rząd przeznaczy 3 miliardy złotych na budowę lub remonty dróg lokalnych. Połowę tych kosztów pokryją samorządy. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, aby te cele zostały osiągnięte, musi wreszcie nastąpić przełom w budowie dróg i autostrad.

Według planów wicepremiera i ministra MSWiA, Grzegorza Schetyny, rocznie ma powstawać ok. 80 kilometrów dróg w każdym województwie. Preferowane mają być plany poprawiające bezpieczeństwo drogowe, projekty zbiorowe gmin, czy powiatów. Wnioski można składać od stycznia przyszłego roku, jednak maksymalna kwota wsparcia nie może być większa niż 3 miliony złotych.

- Nie ulega wątpliwości, że poprawa stanu dróg lokalnych jest konieczna. Nawet bogate samorządy mają kłopoty z utrzymaniem dróg gminnych lub powiatowych w dobrym stanie. Jest to ważne także z punktu widzenia warunków rozwoju gospodarki. Uciążliwy dojazd do klienta albo kłopoty z dowozem towaru nie sprzyjają efektywnemu prowadzeniu firmy. Trzeba też pamiętać, że fatalny stan dróg lokalnych pogłębia ogólne kłopoty z komunikacyjną przepustowością Polski – uważa Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Program rządu bez wątpienia może pomóc samorządom. Otrzymają one konkretną pomoc finansową. Wnioski samorządów będą wstępnie rozpatrywane przez wojewodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że ostatecznie o podziale pieniędzy będzie decydować komisja funkcjonująca przy MSWiA. Jednak nie wiadomo, jakimi kryteriami będzie się kierować w swoich decyzjach. Rodzi to ryzyko zachowań niezgodnych z prawem. Takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje, gdy urzędnicy są uprawnieni do podejmowania arbitralnych decyzji. – Mamy nadzieję, że komisja będzie wspierać te projekty, których realizacja będzie tworzyć lokalne systemy komunikacyjne, a nie punktowe, wybiórcze inwestycje – dodaje Ambrozik. Zwracamy uwagę, że w Polsce istnieje ok. 2.5 tys. gmin i ponad 380 powiatów. Samorządy będą musiały ze sobą konkurować o rządowe pieniądze, co może rodzić napięcia. Tym bardziej, że stan dróg jest jednym z czynników decydujących o atrakcyjności inwestycyjnej gminy. Władze lokalnych społeczności doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Bez właściwie rozwiniętej sieci szybkich połączeń komunikacyjnych, nawet najlepsze drogi lokalne nie poprawią bardzo złych obecnie warunków komunikacyjnych. Tymczasem autostrady i drogi ekspresowe nadal buduje się w Polsce powoli. Złe przygotowanie przetargu powoduje, że trwa on dłużej. Istnieją także kłopoty z wykupem ziemi pod inwestycje. Niestety, poza kolejnymi zapowiedziami nie podejmuje się żadnych działań, które zmieniłyby ten stan rzeczy.

Źróło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości