Wiadomości

Poszerzono krąg spadkobierców - projekt zmian Kodeksu cywilnego

Opublikowany: gru 11, 09:05

Zaproponowane przepisy projektu ustawy rozszerzają krąg spadkobierców, zaliczając do nich dziadków spadkodawcy (dziadek i babka w obu liniach – ze strony ojca i ze strony matki), a ponadto pasierbów. Takie rozwiązania, zdaniem ustawodawcy, będą służyć z jednej strony umocnieniu więzów rodzinnych, z drugiej natomiast pozwolą lepiej spożytkować majątek spadkodawcy.

Zmiany dotyczą zakresu dziedziczenia rodzeństwa i rodziców. Przyjęto rozwiązanie, w myśl którego rodzice spadkodawcy wyprzedzają w kolejności dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Punktem wyjścia do takiej konstrukcji przepisu jest znaczący udział rodziców w powstaniu majątku spadkowego. Im więc powinien przypaść spadek w razie śmierci ich dziecka, z zastrzeżeniem, że nie zostawiło ono zstępnych (każdy kolejny potomek tej osoby) mogących dziedziczyć. Warto podkreślić również to, że między rodzicami i dziećmi zachodzi pokrewieństwo w linii prostej, czyli jego pierwszy stopień. Rodzeństwo to krewni w linii bocznej, czyli pokrewieństwo drugiego stopnia.

Zgodnie z projektowaną ustawą, w sytuacji gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego miejsce zajmuje jego rodzeństwo (bracia i siostry), którzy dziedziczą tę część spadku, która przypadałaby zmarłemu wcześniej rodzicowi w równych częściach.

Przepisy projektowanej ustawy przewidują, że jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego miejsce w kolejności dziedziczenia zajmują jego dzieci. Dziedziczą one część spadku, która przypadłaby ich zmarłemu rodzicowi w równych częściach. Zasada ta rozciąga się także na dalszych zstępnych braci i sióstr spadkodawcy.

Nowością są przepisy dotyczące umieszczenia na liście spadkobierców ustawowych dziadków i ich zstępnych. Osoby te dziedziczą w dalszej kolejności w sytuacji, gdy brak jest małżonka, zstępnych spadkodawcy, jego rodzeństwa i ich zstępnych. Udziały dziadków są jednakowe. W praktyce więc wśród spadkobierców ustawowych danej osoby może znaleźć się rodzeństwo rodziców spadkodawcy – wujkowie, stryjkowie, ciocie itp.

Na liście spadkobierców znaleźli się ponadto pasierbowie. Będą oni dziedziczyć wówczas, gdy żadne z rodziców pasierba oraz krewnych w chwili otwarcia spadku nie żyje.
Rozszerzenie listy spadkobierców o dalszych krewnych spadkodawcy będzie ograniczać przypadki, w których dziedziczy gmina lub Skarb Państwa.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości