Wiadomości

Pomoc dla obcokrajowców, których współpraca z polskimi kontyngentami za granicą narażała na utratę bezpieczeństwa, a nawet życia

Opublikowany: maj 19, 14:08

W rozporządzeniu określono sposób wydatkowania pieniędzy budżetowych w latach 2009-2011, przeznaczonych na pomoc obywatelom innych państw i ich najbliższej rodzinie, których współpraca z polskimi kontyngentami za granicą narażała na utratę bezpieczeństwa, a nawet życia. Program, zapewniający pomoc takim osobom, rząd przyjął 19 sierpnia 2008 r. Rozporządzenie przewiduje, że w latach 2009-2011 ministrowie: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz pracy i polityki społecznej będą występować do ministra finansów z wnioskiem o zwiększenie wydatków z rezerwy celowej na realizację programu.

Program przewiduje trzy formy pomocy. Pierwsza to wypłacenie bezzwrotnej, jednorazowej zapomogi do 40 tys. USD osobie współpracującej lub jej rodzinie. Druga – udzielenie pomocy w osiedleniu się w państwach sąsiednich, wskazanych przez kandydata oraz udzielenie mu bezzwrotnej, jednorazowej zapomogi do 40 tys. USD na osiedlenie się. Trzecia zakłada umożliwienie cudzoziemcowi ubiegania się o ochronę w Polsce.

Rozporządzenie reguluje wyłącznie kwestię wypłaty zapomóg. Wypłata zapomogi w ramach pierwszej i drugiej formy pomocy, będzie realizowana przez dowódców polskich kontyngentów wojskowych oraz kontyngentów policyjnych i straży granicznej, wydzielonych do realizacji zadań poza granicami państwa. Zapomoga będzie wypłacana bezpośrednio „do ręki” osobie uprawnionej, za pokwitowaniem, na podstawie listy osób zakwalifikowanych. Zagadnień dotyczących trzeciej formy pomocy nie ujęto w rozporządzeniu, ponieważ są one uwzględnione w obecnie obowiązujących ustawach.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości