Wiadomości

Polskie prawo o miarach zgodne z unijnym

Opublikowany: sty 12, 08:40

Możliwość oznaczania produktów jednostkami miar innymi niż przyjęte w Unii Europejskiej to jedno z udogodnień, jakie wprowadza znowelizowana ustawa Prawo o miarach. Projekt nowych przepisów przygotowany przez MG został przyjęty przez rząd 12 stycznia br.

Regulacja wprowadza możliwość oznaczenia produktów w takich jednostkach, jak cal, kilokaloria, milimetr słupa rtęci. Rozwiązanie to ułatwi unijnym eksporterom wymianę handlową z krajami trzecimi. Nowe przepisy znajdą zastosowanie w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym.

Znowelizowana ustawa rozszerza także obowiązek stosowania unijnych miar m.in. do określania przyrządów pomiarowych czy wyrażania wartości liczbowych. Nowe przepisy oprócz takich dziedzin, jak gospodarka, zdrowie, bezpieczeństwo publiczne obejmą na mocy ustawy m.in. również administrację i ochronę środowiska.

Przyjęte przez rząd rozporządzenie w sprawie legalnych jednostek miar uściśla m.in. definicję jednostki miary „Kelwin” o parametry określające jej wymagany skład izotopowy. Doprecyzowane zostały również powiązania „stopnia Celsjusza” z jednostką „Kelwin”.

Nowa ustawa Prawo o miarach dostosuje krajowe przepisy regulujące obowiązek stosowania legalnych jednostek miar do prawa unijnego. Regulacja MG wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/3/WE z 11 marca 2009 r. zmieniającej dyrektywę Rady 80/181/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości