Wiadomości

Polacy mieszkający na Wschodzie mogą ubiegać się o Kartę Polaka

Opublikowany: mar 31, 12:55

Już można składać wnioski o przyznanie Karty Polaka. Dokument ten umożliwi między innymi edukację w polskich szkołach i uczelniach, wykonywanie pracy bez stosownego zezwolenia oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka wchodzi w życie 29 marca 2008 r. Zgodnie z ustawą, osoby, które udokumentują polskie pochodzenie przodków, zamieszkują w państwach b. ZSRR i spełniają określone warunki (kultywowanie polskich tradycji, podstawowa znajomość języka polskiego) będą mogły otrzymać dokument – Kartę Polaka. Dokument ten będzie wydawany przez właściwego konsula, a posiadacze Karty otrzymają następujące uprawnienia: zwolnienie z opłaty za wizę, prawo do edukacji na polskich uczelniach i w polskich szkołach, prawo do wykonywania pracy bez stosownego zezwolenia, prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, ulgi w transporcie kolejowym (37% w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych), pomoc medyczną w stanach nagłych i darmowy wstęp do muzeów państwowych. Organem odwoławczym od decyzji konsula o odmowie przyznania Karty Polaka jest Rada ds. Polaków na Wschodzie, powoływana przez PRM i obsługiwana przez KPRM (Departament Skarg, Wniosków i obsługi Rady do Spraw Uchodźców).

Wzór dokumentu – Karty Polaka został przygotowany przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA (CPD) i jest to dokument zbliżony do dowodu osobistego.

Postępowanie w sprawie przyznania Karty Polaka rozpoczyna się od złożenia przez wnioskodawcę wypełnionego druku wniosku wraz z załącznikami (dokumenty potwierdzające polską narodowość lub obywatelstwo przodków wnioskodawcy). Jeżeli wnioskodawca nie ma ww. dokumentów, może w zastępstwie przedstawić zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej, potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej 3 lat. Organizacje uprawnione do wystawiania ww. zaświadczeń są wymienione w obwieszczeniu PRM (zostały one zaproponowane przez MSZ i wyraziły zgodę na prowadzenie działalności w tym zakresie). Następnie konsul odbywa z wnioskodawcą rozmowę, w trakcie której sprawdza podstawową znajomość języka polskiego oraz znajomość polskich tradycji i zwyczajów. Jeżeli konsul stwierdza, że wnioskodawca spełnia warunki określone w ustawie, podejmuje decyzję o przyznaniu Karty Polaka. Konsul rejestruje wniosek i informację o podjętej decyzji w rejestrze konsularnym (rejestr prowadzony jest w formie aplikacji komputerowej).

Informacja o podjętej decyzji jest odczytywana w Warszawie przez CPD i na tej podstawie przygotowywana jest Karta Polaka. Następnie Karta Polaka jest dystrybuowana do urzędów konsularnych za pośrednictwem MSZ. Po jej otrzymaniu konsul wręcza ją wnioskodawcy.

W przypadku wydania decyzji odmownej wnioskodawca może złożyć, za pośrednictwem konsula, odwołanie do Rady ds. Polaków na Wschodzie.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości